کاوش های نجات بخشی در تپه تاریخی
تیر ۴, ۱۳۹۸
پزعالی در خانه‌های خالی
تیر ۴, ۱۳۹۸
نمایش همه

 فاجعه در کمین تل آجری

ساخت و سازهای انجام شده در تل آجری مغایر قوانین میراث فرهنگی است

 

محمدرضا مقدم

برخورد با تل آجری یکی از محوطه‌های تاریخی تخت جمشید از دو سال پیش جنجال برانگیز شد. بسیاری از کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی هشدار دادند که ساخت و ساز در اطراف این محوطه حتی اگر موزه سر پوشیده باشد، غیرقانونی است. به دنبال این واکنش‌ها اقدامات مسئولان میراث فرهنگی در تل آجری متوقف شد. حالا بعد از دو سال زمزمه‌های شروع کار پس از پایان جنجال‌ها به گوش می‌رسد.

علی‌ هژبری، دانشجوی دکتری باستان‌شناسی دانشگاه تهران در گفت و گو با «میراث خبر» می‌گوید: ساخت و سازهای انجام شده در تل آجری مغایر قوانین میراث فرهنگی است.

با اتصال بنای موسوم به تل آجری به شبکه اتصال برق، باید دید که این ساخت و سازهای غیر قانونی از طرف پایگاه میراث جهانی پارسه- پاسارگاد متوقف خواهد شد؟

هژبری می‌گوید: در زمان مدیریت محمدحسن طالبیان در این پایگاه ستونهایی جهت نصب در منطقه باستانی پاسارگاد خریداری شد که خوشبختانه با مخالفتهای کارشناسان این حوزه از نصب ستون‌ها در این منطقه باستانی جلوگیری شد. با گذشت زمان و همچنین پرسش یکی از نهادها مبنی بر دلیل استفاده نکردن این ستون‌ها و از طرف دیگر کمک ۲۵۰۰۰۰ یورویی یک خیر ایتالیایی به پایگاه پارسه- پاسارگاد باعث شد تا بعد از چندین فصل انجام کاوش‌های باستان‌شناسی بار دیگر تصمیمات غیر کارشناسانه در جهت نصب ستون‌های فلزی بر روی این محوطه باستانی مهم گرفته شود.

این باستانشناس تاکید می‌کند: طبق ضوابط میراث فرهنگی و همچنین تاکید منشور آتن ۱۹۳۹، سیمای ظاهری بناهای جدید التاسیس در همسایگی یادمانهای تاریخی و هنری باید بر اساس اقلیم معماری و اصالت یادمانهای تاریخی مذکور باشد. بر اساس این منشور نصب اشکال تبلیغاتی، دکلهای مخابراتی و…  در حریم این یادمان‌ها ممنوع است.

به گفته او، در ضوابط عرصه و حریم تخت جمشید که در سال ۱۳۸۹ تدوین شده است، دخل و تصرف در داخل محدوده این محوطه باستانی به جز فعالیتهای باستان‌شناسی، ساماندهی، مرمت و حافظت ممنوع بوده و همچنین قید شده است که در ضوابط حریم درجه یک سایت باستانی که دارای ارزش تاریخی و واجد آثار فراوان زیر سطحی است احداث هرگونه ساختمان، تاسیسات، نصب دکل، درختکاری، دیوارکشی، حصارکشی، پی کنی،  کند و کاو و… ممنوع است.

هژبری اما هنوز  امیدوار است، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که خود متولی حفاظت از آثار تاریخی کشور است ضوابط مصوب خود را رعایت کند و از ساختن یک اثر دائمی برای حفاظت تل آجری صرف نظر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *