چهارباغ لبه پرتگاه
خرداد ۳, ۱۳۹۸
ای کاش مهتاب گمنام می‌ماند
خرداد ۳, ۱۳۹۸
نمایش همه

 بنیاد، دفینه را می فروشد؟

سرانجام یک میلیون شیء این موزه چه می شود؟

 

آخرین شنیده ها حاکی از آن است که بنیاد مستضعفان قصد دارد ساختمان دفینه (موزه سابق پول) که نبش خیابان میرداماد قرار دارد را به فروش بگذارد. مسئولان بنیاد این شنیده ها را تکذیب می‌کنند.

اما چرا فروش ساختمان موزه دفینه افکار عمومی را نگران می کند؟ این ساختمان نخستین ساختمان پیش ساخته ایران است و در فهرست آثار ملی شده. به دلیل موقعیت تجاری این ساختمان روشن است که در صورت فروش آینده‌ای جز تبدیل شدن به مجتمع تجاری ندارد. از سوی دیگر مشخص نیست سرنوشت بیش از یک میلیون شی نفیس که در این ساختمان بود، چه می شود؟ گرچه در حال حاضر هم وضعیت این اشیاء مشخص نیست.

این برای نخستین بار نیست که خبرهایی حاکی از بلندمرتبه سازی و فروش ساختمان موزه دفینه از بنیاد مستضعفان شنیده می‌شود. پیشتر هم این خبرها از سوی بنیاد مستضعفان رد شده بود. در آن زمان بنیاد مستضعفان اعلام کرد؛ در حال اجرای پروژه بزرگ موزه‌سازی در چندین طبقه است و اگر دفینه را به هم زده، قرار است به این هدف برسد. اکنون که سه سال از اجرای این پروژه می‌گذرد نشانی از پیشرفت دیده نمی‌شود و از آن مهم‌تر معلوم نیست چه بلایی بر سر آثاری خواهد آمد که تنها برای هشت یا نه ماه یا نهایتا یک سال بسته بندی شده بودند؟
پریسا اندامی معاون بنیاد مستضعفان در گفت‌وگو با میراث خبر فروش موزه دفینه را تکذیب می‌کند و از ما می‌خواهد برای اطلاعات بیشتر با روابط عمومی صحبت کنیم.  تاجیک، مسئول روابط عمومی بنیاد مستضعفان هم می‌گوید:«قرار نیست دفینه فروخته شود». او ادامه می‌دهد:«پروژه موزه بزرگ دفینه همانند خیلی دیگر از پروژه‌های کشور به مشکل مالی برای ادامه کار برخورده و به همین دلیل کند پیش می‌رود اما دلیل نمی‌شود که ما بخواهیم دفینه را برای فروش به مزایده بگذاریم».
او تاکید می کند:« هدف ما از آغاز پروژه دفینه ایجاد تغییراتی در داخل ساختمان دفینه بود تا بتوانیم فضای نمایشگاهی مناسب، سالن کنفرانس، سه موزه بزرگ و خزانه بسازیم اما چون ستون‌ها رانش پیدا کرده بود، پیش از آن باید این ستون ها را درست می کردیم». تاجیک در پاسخ به این سوال که وضعیت اشیاء تاریخی که برای بازه زمانی کوتاهی بسته بندی شده بودند، چه می‌شود؛ می‌گوید:«من اطلاعی ندارم و می‌توانید از کارشناسان فنی بپرسید».
بنیاد مستضعفان، در اوایل انقلاب یکی از متولیان بخش بزرگی از اشیاء تاریخی و باستانی ایران شد و همان زمان اعلام کرد که این اشیا به صورت موزه‌ای به نمایش درمی‌آید. این بنیاد مالک بسیاری از بناهای تاریخی ایران از جمله کاخ آبعلی هم بود. این کاخ در چند سال گذشته به فروش گذاشته شد.
دفینه یکی دیگر از املاکی است که به بنیاد واگذار شده است. دفینه درخیابان ولیعصر، بلوارمیرداماد، نبش کوچه دفینه قرار دارد. «کمال کمونه» به همراه «نظام عامری» به‌عنوان نماینده بنیاد فرانک لوید رایت معمار معروف در ایران، این بنای خاص را ساختند تا سوپرمارکتی بزرگ باشد اما هنوز این مرکز افتتاح نشده بود که انقلاب شد و بعد در‌سال ۶٨ به نفع بنیاد مستضعفان مصادره شد. این ساختمان بتنی در دو دوره با کاربری موزه مورد استفاده قرار گرفت؛ دوره نخست از‌سال ۶٨ تا ٧۶ موزه دفینه‌های تاریخی بود و دوره دوم موزه پول از‌سال ٧۶ تا ٨۵. موزه در‌سال ۱۳۸۵ به پارک ارم منتقل شد و بنای آن در‌سال ٩٣ به بانک سینا اجاره داده شده بود. بعد از این بود که تابلوی بانک سینا بر سردر این بنای شاخص قرار گرفت و زیبایی بصری‌اش را مخدوش کرد، بدون این‌که کسی بتواند برای حفظ آن کاری انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *