جایگاه باستان شناسی در وزارتخانه میراث فرهنگی
اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۸
چهارباغ لبه پرتگاه
اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۸
نمایش همه

کشف جمجمه انسان هوشمند در خرم‌آباد

نادرترین کشف باستان شناسی غرب قاره آسیا

 

فصل سوم کاوش باستان شناختی غار کلدر خرم آباد لرستان به کشف بخشی از جمجمه انسان هموساپین (هوشمند) ختم شد که یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب می شود.

بهروز بازگیر، سرپرست سومین فصل کاوش باستان شناختی غار کلدر می‌گوید:  با توجه به قدمت بالای شواهد فرهنگی به دست آمده از لایه‌های پارینه سنگی جدید غار کلدر که هم اکنون عنوان قدیمی ترین محوطه پارینه سنگی جدید ایران را به خود اختصاص داده است این داده که یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب می‌شود، می تواند بخشی از حلقه مفقوده زنجیره تکامل بشر و مسیرهای مهاجرتی انسان های هوشمند از قاره آفریقا به آسیا،جنوب غرب آسیا،منطقه اوراسیا و نهایتا رسیدن اولین گونه ها به قاره اروپا را پوشش داده و به عنوان یک کشف مهم در مطالعات پارینه سنگی دنیا قلمداد شود.

او ادامه می‌دهد:گونه شناسی مقدماتی این تکه استخوان توسط دیرین شناس سرشناس هلندی ،پروفسور جان وندرماد انجام گرفت و مطالعات دقیق و جزئیات بیشتر در این خصوص پس از انجام تاریخ نگاری مطلق و مطالعه این داده توسط متخصصین آناتومی انسان، علوم ژنتیکی و… اطلاع رسانی می‌شود.

سومین فصل از کاوش باستان شناختی غار کلدر هم اکنون به اتمام رسیده و اعضا هیات در حال انجام امور تاریخ نگاری لایه های پارینه سنگی جدید و میانه این غار با استفاده از روش های ترمولومینسانس و او. اس .ال هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *