ملاقات با روح کهن ری
فروردین ۲۷, ۱۳۹۸
بوی پیراهن یوسف روی مس
فروردین ۲۷, ۱۳۹۸
نمایش همه

نوتردام پاریس را شعله‌های آتش از بین برد

سقف، مناره مخروطی، و برج ناقوس کلیسا از بین رفت

عصر روز دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ آتش به جان کلیسای تاریخی نوتردام افتاد. آتش که گفته می‌شود ناشی از اجرای عملیات مرمت در این کلیسا هست موجب سوختن پنجره‌ها و بدنه چوبی شده و پس از سرایت به سقف، مناره مخروطی آن را از بین برده است.

کلیسای نوتردام یکی از بناهای مهم تاریخی فرانسه است که در کنار برج ایفل در پاریس به نماد هویت تاریخی این کشور تبدیل شده. از یک‌سال پیش و پس از آنکه مشخص شد در بخشی از بنا ترک ایجاد شده، عملیات مرمت در این بنا شروع شده بود و برخی از اظهارات حاکی از ارتباط آتش سوزی با برنامه مرمت است.

گرچه شدت آتش سوزی به اندازه‌ای بود که در همان دقایق نخستین سقف این بنا را در برگرفت، و گزارش‌های اولیه منابع خبری حاکی از سالم ماندن دو برج نمادین این کلیسا و اسکلت و چارچوب اصلی آن بود، اما در ادامه برج ناقوس کلیسا هم فرو ریخت.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در یک پیام توئیتری گف: «نوتردام پاریس را شعله‌های آتش از بین برد. اندوه یک ملت. به همه کاتولیک‌ها و فرانسوی‌ها تسلیت می‌گویم. من هم مانند سایر هموطنان غمگینم.» این در حالی است که برخی از مردم مقابل دوربین‌های تلویزیونی گریه می‌کنند.

کلیسای نوتردام با قدمتی بیش از ۸ قرن سالانه میزبان حدود ۱۳ میلیون بازدید کننده و یکی از جاذبه‌های گردشگری پاریس است. آتش سوزی در این کلیسا گرچه بنابر اظهار مسئولان فرانسوی عملیات تروریستی نبوده آما با توجه به آتش سوزی ماه گذشته در کلیسای سنت سولپیس پاریس که منجر به از بین رفتن درب ورودی و پلکان آن بنای تاریخی شد، و حساسیتی که نوتردام برای مردم فرانسه دارد، برخی از فرانسوی‌ها گمان می‌کنند که آتش‌سوزی نوتردام عمدی بوده و آن را از نظر اهمیت با حادثه ۱۱ سپتامبر مقایسه کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *