«کشتار بی‌گناهان» در ایرانشهر
اسفند ۲۰, ۱۳۹۷
ملاقات با روح کهن ری
اسفند ۲۰, ۱۳۹۷
نمایش همه

یادی دوباره از سیمین ایران

مراسم بزرگداشت نویسنده سووشون در خانه‌اش برگزار شد

 

مراسم بزرگداشت سیمین دانشور، نویسنده ایرانی در خانه موزه‌ی جلال و سیمین باحضور نویسندگان و بزرگان عرصه هنر و ادبیات  در دزاشیب برگزار شد.

جواد مجابی، نویسنده در این نشست، از خاطراتش با سیمین دانشور گفت:«سیمین دانشور، نویسنده‌ای مستقل از همسرش جلال آل احمد است و نباید در زیر سایه او قرار بگیرد.» او همچنین از مسوولان خواست تا این خانه موزه را به انجمن صنفی نویسندگان تهران اختصاص دهند تا نویسندگان فضایی برای گفت‌وگو داشته باشند.

محمود دولت آبادی، نویسنده سخنران دیگر این نشست بود:«زمانی که من جوان بودم. هم مشتاق یادگیری از خانم سیمین دانشور بودم و هم مجذوب اشعار فروغ فرخزاد و این دو با هم منافاتی نداشتند. ما نباید فراموش کنیم که افراد با دیدگاه‌های مختلف می‌توانند در کنار هم قرار بگیرند و مشکلی پیش نیاید.» دولت‌آبادی درباره اهمیت جایگاه علمی سیمین دانشور به عنوان استاد تاریخ هنر تاکید کرد و گفت:«کمتر کسی است که بتواند توانایی آموزش هنر با این وسعت را داشته باشد، در حالی که سیمین دانشور در این زمینه علم و دانش بسیار داشت.»

فاطمه علی‌اصغر، روزنامه نگار هم در این نشست از مسوولان خواست تا اقدامی جدی برای حفاظت از خانه‌های تاریخی انجام دهند:«جهانی شدن امروز بسیار شتابنده شده است. تعاملات فرهنگی نقش موثری در جهانی شدن دارند. همه کشورها سعی می‌کنند تا داشته‌های فرهنگی خود را پاس بدارند و در جهان ارایه دهند در حالی که داشته‌های تاریخی‌مان را نه‌ تنها حفظ نمی‌کنیم بلکه اقدام به تخریب آن‌ها هم می‌‌کنیم.»

او به وضعیت نامناسب خانه‌های مشاهیر در ایران اشاره کرد:« امروز خانه مصدق امنیتی شده است یا خانه نیما زباله‌دانی شده است، این حال و روز بسیاری از بناهای تاریخی ایران است. شاید بنایی مانند خانه سیمین دانشور نجات پیدا کند اما متاسفانه این امر اتفاقی است و ساختار بر پایه صیانت از خانه مشاهیر چیده نشده است. چرا مسوولان اقدامی برای حفاظت از آثار تاریخی تهران نمی‌کنند؟»

در این نشست محبی، پژوهشگر نیز عنوان کرد که جلال را با سیمینش و سیمین را با جلالش در این خانه تنها بگذارید و آن‌ها را سیاسی نکنید. سخنران دیگر در این نشست از ویژگی‌های آثار و نوشته‌های سیمین دانشور گفتند و یاد این نویسنده و استاد هنر را گرامی داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *