چرائی سفر معاون رییس‌جمهور به اصفهان
بهمن ۳۰, ۱۳۹۷
نمایشگاه تکیه دولت
بهمن ۳۰, ۱۳۹۷
نمایش همه

پیگیری سرنوشت عتیقه دوازده میلیون یورویی

تراژدی دردناک اشیا عتیقه

 

این یادداشت پیرو انتشار گزارش تصویری «سرنوشت نامعلوم عتیقه دوازده میلیون یورویی» برای میراث خبر ارسال شده.

تراژدی دردناک غارت اشیاء عتیقه

مشاور و وزیر امور خارجه ایران در تاریخ ۲۷ دی سال ۹۷ در خبرگذاری تسنیم خبری را منتشر کرد مبنی بر ورود وزارت خارجه ایران برای پیگیری آثار تاریخی ایران در موزه‌های جهان با کمک ایرانیان خارج از کشور. به دنبال این خبر؛ گزارش ویدیویی در تاریخ ۱۴ بهمن سال۹۷ در خبرگزاری ایرنا منتشر شد درباره یک مورد از قاچاق آثار تاریخی در چند سال گذشته که بارها در صدر خبرهای بین‌المللی قرار گرفته است اما مسئولان اقدام به بازگرداندن این اثر تاریخی نکرده‌اند.

در مورد شیء قدیمی که به صورت تنگ کریستال اسلامی از ایران به صورت قاچاق خارج باید بگویم که این شیء به قیمت ۱۶ میلیون دلار به عبارتی ۱۲ ملیون پوند ارزش گذاری شده است با قدمتی که به بیش از ۱۰۰۰ سال می‌رسد و جزو آثار اسلامی ایران بوده که در حفاری غیرمجاز و قاچاق آن به دبی و ارسال به انگلیس جهت فروش در حراج ارائه شده و بر اساس گزارش مجلات و جراید انگلستان این قضیه از سال ۲۰۱۰ شروع و در سال ۲۰۱۸ پایان یافته و مقالاتی درباره این شی‌ء در مجلات معتبر خارجی چاپ شده است.

  • مجله تجارت آنتیک شماره ۲۳۴۸ مورخ ۳۰ ژوین ۲۰۱۸، به (ع-س-ج) به عنوان دلال آنتیک که گفته است: این کریستال مربوط به قرن دهم میلادی بر اساس اسناد دادگاه قیمت آن ۱۲ملیون پوند اعلام شده است.(Antiques .Trade gazette)
  • مجله موسسه هنر و قانون لندن در تاریخ ۹ ژوییه ۲۰۱۸٫the institute of art & law
  • خبرگذاری بلومبرگ لندن مورخ ۱۸ می ۲۰۱۸٫ bloomberg news
  • مجله هنر و قانون لندن مورخ ۲۳ ژوییه ۲۰۱۸٫ art law & more
  • موسسه حقوقی هانترز که از (ع-س-ج) در دادگاه عالی لندن دفاع می کرده، اقرار کتبی ۱۲ ملیون پوند بر این جنس تاریخ اسلامی را اعلام می دارند. solicitors

اصل و ماهیت سیر این قضیه و پرونده حقوقی چه بوده؟

(ع-س-ج) دلال آنتیک ایرانی بخاطر اینکه خود شناخته نشود، تنگ بلور را به یک ایرانی مقیم فرانسه می‌دهد و به او می‌گوید بعد از فروش در حراج ساتی بی ۲۵ درصد متعلق به او است که به اختلاف بین آنها منجر می‌شود. پرونده قضایی دادگاه عالی لندن به شماره HQ16X02119High court bench که قاضی محترم دادگاه عالی لندن به طور صریح و مستدل با استنباط قضایی خود اعلام می‌کند. کریستال تنگ بلور اسلامی به وسیله (ع-س-ج) در ایران خریداری و از آنجا به دبی انتقال یافت ولی به علت ترس از تعقیب به وسیله مأمورین ایران در جریان محاکمه دادگاه این امر را اذعان نکرده است.

با توجه به اینکه نظام قضایی انگلستان بر اساس قوانین عرفی کامن لو  و قیاس رأی صادر می‌کند، در اصل اصول حقوقی در اثر نظام‌های قضایی و دادگاهی مشابهت دارد.

  • محل وقوع جرم ایران بوده پس قاضی محترم مکلف بود به دولت ایران مراتب را اعلام کند{ صلاحیت سرزمینی}
  • با توجه به این امر مهم که در تمام گمرکات کشورهای مختلف جهان در صورتی که جنسی به طور قاچاق کشف یا به کشور مبدأ عودت و یا در دادگاه محل وقوع جرم مجازات مناسب اعم از حبس یا جریمه لحاظ می‌شود. (رویه غالب محاکم قضایی جهان)

اهم و جان کلام این است که قاضی شریف و محترم دادگاه عالی لندن در حین دادرسی و برمبنای علم قاضی کشف حقیقت می‌کند و بر اساس مبانی استنباط قضایی خود در متن رأی کتبا مرقوم کرده (این شی به طور قاچاق از ایران خارج شده و به لندن جهت حراج گذاشته شده).

افزون بر سوالات وارد بر رای قاضی دادگاه باید پرسید؛ چه کسی و چه کسانی این کریستال اسلامی را  از حراجی لندن بعد از ۸ سال تحویل گرفته و به کجا برده‌اند؟ با توجه به این که مالک اصلی موفق به اخذ ویزای انگلستان برای حضور در دادگاه نشده است.

آیا به شاهزاده‌های عرب کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به جهت تأسیس موزه و ایجاد هویت تاریخی برای آنان با قیمت نجومی بالای ۳۰۰میلیارد تومان می‌فروشند؟

آیا به کلکسیونرهای معروف عتیقه جهان می‌فروشند؟

در هر صورت این اثر تاریخی متعلق به دولت اسلامی ایران و ملت ایران است و در حافظه تاریخی یک ملت اثرگذار است و نمایشگر بخشی از تاریخ هنری ایرانیان.

بنابر در مقاوله نامه‌ها، مودت نامه‌ها، قراردادهای همکاری بین‌المللی که بین دول جهان بر مبنای منشور حقوق بشر و مصوبات مجمع عمومی سازمان ملل و سازمان فرهنگی و سازمان ملل {یونسکو} مصوب سال ۱۹۷۱-۱۹۷۰ آن قاضی محترم شایسته بود به حفظ حرمت تاریخ و فرهنگ و تمدن اسلامی و اسطوره‌های ملی و مذهبی یک ملت و ارج نهادن به وجدان اجتماعی یک ملت می‌بایست شیء تاریخی را به دولت ایران استرداد کند و شخصی که آن را به طور قاچاق وارد کرده به اشد مجازات محاکمه کند و این نمونه بارز تاراج و سرقت علنی آثار تاریخی یک ملت است.

امید است با هماهنگی ایرانیان خارج کشور آثار تاریخی و باستانی ایران در موزه‌های جهان شناسایی و از سوی وزارت امور خارجه مسترد شود. در خاتمه امیدواریم به حول و قوه الهی و هوشیاری مأمورین دولت ایران شخص قاچاقچی شناسایی و وضعیت او در مراجع ذی صلاح ایران پرونده تحت رسیدگی قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *