سوزن دوزی بلوچ ده بی کدخداست
بهمن ۲۸, ۱۳۹۷
چرائی سفر معاون رییس‌جمهور به اصفهان
بهمن ۲۸, ۱۳۹۷
نمایش همه

افزایش تخریب آثار تاریخی در قزوین

تخریب سابات محله حاج سیدجوادی، انتهای راسته درودگران بازار وزیر قزوین

سابات محله حاج سیدجوادی تخریب شد

 

تخریب آثار تاریخی در برخی از شهرهای کشور روند رو به رشدی یافته و آخرین نمونه آن تخریب سابات گذر حاج سیدجوادی در بازارچه وزیر شهر قزوین است.

هنوز مدت کوتاهی از تخریب خانه تاریخی میرمیران در قزوین نگذشته است که این بار شاهد تخریب سابات گذر حاج سیدجوادی بازارچه وزیر هستیم. آنچه فعالان میراث فرهنگی را بیش از پیش نگران کرده است رشد فزاینده تخریب بناهای تاریخی است؛ در حالیکه متاسفانه مسولان ذی‌ربط در شهرداری و میراث فرهنگی قزوین هنوز در این موارد توضیح قانع کننده‌ای اعلام نکرده‌اند.

سابات‌ها (ساباط) یکی از ویژگی‌های معماری ایرانی هستند که در زیست بوم‌های گرمسیر و کویری (استان‌هایی مانند یزد، کرمان، اصفهان و خوزستان- خراسان جنوبی و ….) بیشتر دیده می‌شود. یکی از کارکردهای سابات پدید آوردن سایه و جایگاهی خنک برای رهگذران است. این سازه به دلیل نیمه پوشیده بودن در تابستان منجر به کوران هوا شده و هوای درون سابات را از بیرون آن خنک‌تر می‌کند. همین نیمه پوشیده بودن در زمستان به گرم‌تر شدن هوای درون سابات می‌انجامد. سابات‌ها همچنین مایه یکپارچگی و استواری خانه‌های کنارشان هستند و به آنها در پایداری در برابر نیروهای پدید آمده از فشار سازه کمک می‌کنند.

واژه سابات در زبان پارسی دارای ریشه‌ای کهن است. بخش نخست آن «سا» به معنای آسایش و بخش دوم آن «بات» نشانگر ساختمان، آبادی و سازه‌است. همچنین گفته شده که سابات از واژه سایه باد گرفته شده زیرا این بنا سایه و باد را برای مردم در گرمای تابستان فراهم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *