کشف گورستانی از  دوران تاریخی در رامهرمز
دی ۱۶, ۱۳۹۷
سامانه پیچیده آبرسانی قرون میانه اسلامی درنوش‌آباد
دی ۱۶, ۱۳۹۷
نمایش همه

بازداشتی‌های جنجالی میراث‌فرهنگی ادامه خواهد داشت؟

بی‌اطلاعی مسئولان ارشد سازمان میراث‌فرهنگی از دستگیری‌های اخیر

 

فاطمه علی اصغر

دستگیری‌های اخیر در سازمان میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در چند ماه اخیر تعجب بسیاری را برانگیخت و سوالات متعددی به وجود آورد. شاید سابقه این جنس دستگیری‌ها بر می‌گردد به بازداشت سرپرست اداره میراث‌فرهنگی هرمزگان.

از «اشکان مختاری»، کارنامه سیاهی در دست بود اما هیچ‌گاه صدای اعتراض‌ دوستداران میراث‌فرهنگی به گوش مسوولان ارشد میراث فرهنگی نرسید. به همین دلیل بازداشت او در آن مقطع قوت قلب بسیاری از مردم و البته اهالی میراث‌فرهنگی شد.

مختاری در مدت سرپرستی خود دستاوردهای تلخی به جای گذاشت؛ از مرمت‌های نادرست گرفته تا شکایت تعداد زیادی از زنان کارمند میراث به دلیل بی‌حرمتی که این مدیر نسبت به آن‌ها انجام داده بود. در تمام این مدت اما مسئولان ارشد سازمان میراث‌فرهنگی در برابر این اعتراضات سکوت کرده بودند. همانطور که بسیاری از مدیران میراث فرهنگی شهرستان‌های ایران از این نوع سکوت‌ بهره‌ها بردند و می‌برند.

با این حال، ماجرای دستگیری‌ها به هرمزگان ختم نشد و این بار خبر بازداشت مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان رسید که واکنش متفاوتی از سوی سازمان میراث‌فرهنگی به دنبال داشت و بازرس اداره میراث‌فرهنگی گیلان گفت که نیازی به این همه حاشیه‌سازی نبود و می‌شد مسئله این مدیر را به آسانی حل کرد.

اما این دستگیری‌ها زنگ خطر را برای اهالی میراث‌فرهنگی‌ به صدا درآورد و با فاصله بسیار کمی از اتفاقاتی که در قزوین افتاد، این بار قوه قضاییه به سراغ مدیرکل میراث‌فرهنگی قزوین رفت و دو نفر از کارکنان آن دستگیر شدند. اتهامات وارده به مدیرکل قزوین مبنی بر سرقت اشیاء عتیقه از خانه‌تاریخی در حال مرمت، خبری شوک آور بود که اتفاقا اعتماد مردم به سازمان میراث‌فرهنگی را مورد هدف قرار می‌داد. اگر سازمان میراث‌فرهنگی تا امروز امین گنجینه ملی مردم بود امروز این امنیت به خطر ‌افتاده. با این حال مراجع قضایی قزوین این اتهام را در مصاحبه‌های بعدی با رسانه‌ها انکار و آن را محدود به اتهامات مالی کردند اما این محدودیت نقطه اتمام این بازداشتی‌ها نبود و این بار دو نفر از کارکنان اداره کل میراث‎فرهنگی سمنان با اتهام مالی دستگیر شدند و از همان بدو دستگیری‌ها مدیران سازمان میراث فرهنگی اظهار بی‌خبری کردند.

«هر گونه برخورد قضایی با کارکنان دولت باید با هماهنگی دستگاه قضا و استاندار صورت بگیرد. ما اصلا در جریان این دستگیری‌ها نبودیم و اصلا نمی‌توانیم اظهار نظری در این مورد بکنیم مگر مقام قضایی اجازه دهد دفتر حقوقی سازمان و استاندار ورود به این قضیه بکند.» این پاسخ رحمت‌الله رئوف، مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخ‌گویی به شکایات سازمان میراث‌فرهنگی درباره این دستگیری‌ها به میراث‌خبر است.

او درباره ادامه‌دار بودن این بازداشت‌ها توضیح می‌دهد:«ما نمی‌توانیم تشخیص دهیم که فردا صبح چه اتفاقی می‌افتد. بالاخره ما قانون داریم. اگر تخلف صورت گرفته باید برخورد شود. اگر پشت این دستگیری‌ها انگیزه‌های دیگری وجود دارد ما مطلع نیستیم.»

در جریان نبودن مسئولان میراث‌فرهنگی و استانداری از روند این دستگیری‌ها آن را بیش از پیش سوال برانگیز می‌کند.  برخی این دستگیری‌ها را سیاسی‌کاری علیه مدیران ارشد سازمان میراث‌فرهنگی می‌دانند و عده‌ای هم آن را حاصل تلاش رسانه‌ها در زمینه شفاف‌‍سازی تخلفات میراث‌فرهنگی در چند سال گذشته. اما سوال اساسی اینجاست که ایا مرجعی که اقدام به دستگیری این افراد کرده قدم‌های بزرگ‌تری برای تخلفات حوزه میراث‌فرهنگی بر می‌دارد یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *