پژوهش در آثار فلزی مکشوفه از گورستان مرسین
دی ۸, ۱۳۹۷
کشف گورستانی از  دوران تاریخی در رامهرمز
دی ۸, ۱۳۹۷
نمایش همه

قلعه ایرج زباله‌دانی شد

قلعه ایرج با همه ارزش تاریخی که دارد سال‌هاست مزرعه کشت گوجه و خیار و صیفی‌جات شده و سازمان میراث‌فرهنگی اقدامی برای جلوگیری از این روند نکرده

قلعه‌ایرج ورامین را بزرگترین قلعه خشتی ایران می‌نامند. نام این قلعه در اوستا هم آمده:«چهاردهمین کشور با نزهت که من اهورا مزدا آفریدم وارنای چهارگوش است، زادگاه فریدون، قاتل اژدی هاک». می‌گویند قلعه ایرج همان دژ وارناست است. بیاییم به دیدار این قلعه برویم تا بیش از تاریخ با دستاوردهای روزگار خودمان مواجه شویم.

مزرعه خیار و گوجه

قلعه ایرج با همه بهای تاریخی که دارد سال‌هاست که مزرعه کشت گوجه و خیار و صیفی‌جات شده و تا کنون سازمان میراث‌فرهنگی هیچ اقدام جدی برای جلوگیری از این روند نکرده است. وعده‌هایی هم که در چند دهه گذشته برای پایان کشاورزی روی تاریخ داده شده اما همه بی‌نتیجه بوده‌اند.

از طرفی کشاورزان، به مرور زمان برای زمین‌هایشان در وسط قلعه ایرج سند گرفته‌اند اما اینکه چگونه این سندها صادر شده‌اند هم جای سوال است. زنجیره‌ای از سوء مدیریت‌ها که در راس آن سازمانی است که نه قدرت اعمال قوانینش را دارد و نه تلاشی برای این کار می‌کند.

زباله‌دانی در قلب تاریخ

اعتراض رسانه‌ها در ده ساله گذشته نه تنها باعث جمع‌شدن این مزارع از قلب قلعه ایرج شده بلکه چند ماهی است که دروازه جنوبی قلعه تبدیل به زباله‌دانی شده است. این زباله‌ها چنان چهره کریهی به این اثر تاریخی دادند که با این روند به زودی بازدید گردشگرانش را از دست می‌دهد و فاتحه هویت تاریخی‌اش خوانده می‌شود.

فعالان میراث‌فرهنگی بارها در زمینه پاکسازی این زباله‌ها هشدار داده‌اند اما به نظر می‌رسد که همتی برای جمع‌آوری این زباله‌ها نیست.

استخر کشاورزی

گرفتاری‌های قلعه ایرج اما کم نیست. یکی دیگر از معضلاتی که به شدت سازه تاریخی این بنا را تهدید می‌کند، استخرهای آب کشاورزی است که روز به روز بیشتر مجوز می‌گیرند. چه کسانی این مجوزها را صادر می‌کنند؟ معلوم نیست.

 ترکیب خاک تاریخی با کود

کشاورزان به تازگی به خاطر مرغوب بودن خاک خشت‌ها و چینه‌ها و قوت گرفتن زمین‌هایشان، خشت‌ها را با کود قاطی می‌کنند و روی زمین‌هایشان می‌ریزند. در این مواقع نگهبانان میراث‌فرهنگی کجا هستند؟ معلوم نیست.

جالب است که در سال ۱۳۸۴ و در جریان سفر احمدی‌نژاد به ورامین در هیات دولت مصوب شد که قلعه ایرج پایگاه پژوهشی شود، وعده‌ای که هرگز اجرایی نشد. با این حال در همان دوره یک قدم مهم برداشته شد و آن گذاشتن یگان حفاظت برای قلعه ایرج بود. البته این یگان در دوره بعدی یعنی ریاست جمهوری روحانی برداشته شد.

یافته‌های باستان‌شناسی که هرگز منتشر نشد

تا کنون نزدیک چهار هیات باستان‌شناسی به سرپرستی نعمتی، از باستان‌شناسان استان تهران به کاوش این قلعه پرداختند ولی تا امروز دستاورد این کاوش‌ها منتشر نشده است.

قلعه ایرج نمونه‌ای از آثار تاریخی پایتخت است که در زوال بی‌توجهی‌ها نابود شده است. قلعه‌ای که مدیران مدعی ثبت جهانی آن هستند. وقتی پایتخت چنین است دیگر چگونه می‌خواهیم حال بناهای تاریخی شهرهای دیگر ایران را بپرسیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *