زخم تله کابین برچهره شاهدِژ
دی ۲, ۱۳۹۷
قلعه ایرج زباله‌دانی شد
دی ۲, ۱۳۹۷
نمایش همه

پژوهش در آثار فلزی مکشوفه از گورستان مرسین

پژوهش در آثار فلزی مکشوفه از گورستان مرسین

مرحله نخست برنامه بلند مدت مطالعه رفتار خوردگی آثار فلزی مکشوفه انجام شد

کارشناسان بخش حفاظت از آثار فلزی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی مطالعه علمی رفتار خوردگی آثار فلزی مکشوفه از گورستان مرسین را با همکاری کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان انجام دادند.

به گزارش میراث خبر، پرستو نعیمی مسئول بخش حفاظت از آثار فلزی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی گفت: خوردگی فلز یکی از عمده ترین آسیب ها در آثار فلزی است. مطالعه این پدیده و رفتار فلزات و ساختارهای مختلف فلزی در چنین شرایطی  به عنوان گام نخست در تصمیم گیری‌ها و برنامه ریزی‌های حفاظتی آثار نقشی اساسی و زیربنایی دارد. بر همین اساس به عنوان یکی از مراحل اجرایی برنامه مطالعاتی بلند مدت ارزیابی شرایط و مطالعه رفتار خوردگی آثار فلزی موجود در موزه‌ها و مخازن ایران، فاز اول بررسی آثار فلزی مخزن اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان انجام شد.

نعیمی با اشاره به تنوع آثار فلزی موجود در این مخزن افزود :در اولین فاز این مرحله از طرح، آثار فلزی مکشوفه از گورستان مرسین توسط کارشناسان بخش حفاظت از آثار فلزی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی با همکاری کارشناسان اداره کل استان سمنان انجام و نتایج مورد بهره برداری قرار گرفت. پیش از این نیز برخی از آثار فلزی مکشوفه از محوطه‌های مختلف باستان شناسی و آثار فلزی موجود در مخازن سایر موزه‌ها و مجموعه‌ها به عنوان مراحل مختلف این طرح کلان پژوهشی توسط بخش حفاظت از آثار فلزی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *