آفریقا، آفریقا!
آذر ۷, ۱۳۹۷
اشتیاق مردم به حیات دوباره آئین ها
آذر ۷, ۱۳۹۷
نمایش همه

ثبت جهانی دو شهر و یک روستای صنایع‌دستی ایران

دو شهر آباده و میبد و روستای خراشاد در شورای جهانی صنایع‌دستی ثبت جهانی شد.

 

به گزارش میراث خبر، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری روز دوشنبه ۵ آذر ۹۷ گفت: «بر اساس اعلام شورای جهانی صنایع دستی، بعد از بررسی‌های انجام گرفته، شهر آباده از استان فارس به عنوان شهر جهانی منبت، شهر میبد از استان یزد به عنوان شهر جهانی زیلو و روستای خراشاد از خراسان جنوبی به عنوان روستای توبافی (حوله بافی) ثبت جهانی شدند. ثبت شهرهای جهانی از سال ۲۰۱۴ در دنیا از طریق شورای جهانی صنایع دستی شکل گرفته است که به صورت هر ساله از طریق مناطق پنجگانه صنایع دستی به وسیله ارزیابی از سوی داوران بین المللی در دنیا شکل می گیرد.»

ایران در منطقه آسیا اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی قرار دارد و از سال ۱۳۹۴ با ثبت شهر تبریز به عنوان شهر جهانی فرش دست باف، و شهر اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی به این اتفاق بزرگ در حوزه صنایع دستی پیوسته است. و در حال حاضر ۲۸ شهر در دنیا به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی ثبت شده‌اند و ایران با هشت شهر و دو روستای جهانی، در مقام اول جهان از لحاظ ثبت شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی قرار دارد.

مونسان ادامه داد: «امسال نیز ارزیابان بین المللی شورای جهانی صنایع دستی از کشور های هند، کویت، عمان و یک ارزیاب از ایران از سه استان فارس، یزد و خراسان جنوبی بازدید کردند و بازدیدهایی از مناطق مختلف بر اساس شاخص‌های بین المللی به عمل آوردند. ارزیابان بین‌المللی بر اساس شاخص‌هایی نظیر تعداد کارگاه‌ها، میزان فروش و صادرات، مراکز عرضه و فروش و سایر شاخص‌های کیفی و کمی در ۲ آبان امسال از استان فارس و شهر آباده سفر خود را آغاز کردند و بعد از آن از میبد بازدید کردند و در نهایت به روستای خراشاد در خراسان جنوبی رفتند و از این روستا نیز بازدید به عمل آوردند. . . لوح ثبت جهانی آباده، میبد و خراشاد به ایران ارسال شده است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *