ریزش بخشی از دیوار ورودی بنای معین‌التجار
آذر ۶, ۱۳۹۷
ثبت جهانی دو شهر و یک روستای صنایع‌دستی ایران
آذر ۶, ۱۳۹۷
نمایش همه

آفریقا، آفریقا!

آیا ویزای آفریقای جنوبی برداشته می شود؟

 

سفر به آفریقای جنوبی تنها در فیلم های مستند محقق می شد. زمانی دو نوع تصویر از این سرزمین عجیب وجود داشت. تصویر گرسنگان و یا در نهایت سلبریتی هایی که به یاری آنها آمدند و یا حیات وحش عجیب آن‌، درخت ها و حیوانات بزرگ، طبیعت روانی و باران‌های سیل آسا.

آفریقا اینجاست؛ مستند رویا نونهالی چهره این سرزمین را برای مخاطبان ایرانی تا حدود زیادی جذاب کرد. افریقای جنوبی در چند سال گذشته بیش از پیش مقصد سفر هیجان انگیزی شد. حالا مسوولان آفریقای جنوبی عزم راسخی دارند که شرایط بهتری را برای گردشگران ایرانی فراهم کنند و حتی ویزا برای ایرانیان را بردارند. سفیر جدید آفریقا به میراث خبر می‌گوید که تعداد گردشگران ایرانی در سال گذشته نزدیک ۵ هزار نفر بوده است. با وجود تحریم‌‌های امریکا علیه ایران و بالا رفتن نرخ دلار سفر به افریقا سخت‌تر شده است. متوسط هزینه برای یک هفته سفر به  افریقای جنوبی نزدیک ۲۵ میلیون تومان برای یک نفر است. هزینه‌ای که طبقه متوسط که بیشترین سفرهای ماجراجویانه را دارند از پس آن بر نمی‌آیند. با این حال در کارگاهی که هفته گذشته در تهران به دعوت سازمان گردشگری آفریقای جنوبی با حضور آژانس‌های ایرانی و افریقایی برگزار شد، این مسایل مورد بحث قرار گرفت.

 

در این کارگاه نزدیک ۷۰ مدیر آژانس گردشگری حضور داشتند. به نظر می‌رسد که نور تازه‌ای به تاریکای سفر به سرزمین جادویی آفریقا تابیده شده. آیا ایرانی‌ها می‌توانند با هزینه کمتری به این سرزمین سفر کنند؟ این سوالی است که خیلی از ایرانی‌ها دارند. آفریقایی‌ها می‌گویند قرار است بسته‌های سفر متفاوتی را تعریف کنند و همه این بسته‌ها هم گران نیست. هانلی اسلابر، مدیر منطقه آسیا، اقیانوسیه و خاورمیانه در سازمان گردشگری افریقای جنوبی می‌گوید:به تازگی شاهد این هستیم که خیلی از زنان ایرانی تنها به آفریقای جنوبی سفر می کنند. من این نوید را می‌دهم که سفر به آفریقای جنوبی برای زنان تنها هم ایمن است. او از راه‌اندازی بخش جدیدی برای حفاظت از امنیت گردشگران در این سرزمین خبر می‌دهد. او نزدیکی بین ایران و آفریقای جنوبی برای توسعه گردشگری این دو سرزمین را از چشم اندازهای آینده مدیران آفریقای  جنوبی و ایران می‌داند.

به هر حال آینده سفر به آفریقای جنوبی دیگر همچون گذشته تیره و  تار نیست. می‌توان امید داشت که به زودی با نشست‌ها و گردهمایی‌هایی اینچنین به این سرزمین عجیب سفر کرد و تصویری جدید از دنیای امروز آن‌ها به دست آورد. آفریقای جنوبی را باید با تنوع زیست محیطی و فرهنگی شناخت با ملت رنگین کمانی‌اش؛ پارک‌های‌ملی، پناهگاه‌های حیات وحش که در آن می‌توان از نزدیک شیر، پلنگ، کرگدن، فیل و بوفالو را دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *