تعیین حریم و عرصه تپه هفت هزار ساله دشت بهشت
آبان ۱۴, ۱۳۹۷
گشت و گذار در کوچه باغ‌های صد بیشه اصفهان
آبان ۱۴, ۱۳۹۷
نمایش همه

پایان ۴۰ سال انتظار برای «بردک‌سیاه»

گزارش کاوش‌های کاخ زمستانی داریوش اول هخامنشی

 

سرانجام بعد از گذشت ۴۰ سال از کاوش‌های علمی محوطه هخامنشی «بردک‌سیاه» بوشهر به سرپرستی اسماعیل یغمایی کتاب نتایج بررسی‌های این محوطه تاریخی مهم در تاریخ ایران منتشر شد.

تاریخ هخامنشیان هنوز آمیخته با پرسش‌ها و ابهامات بسیاری است. یکی از مهمترین این پرسش‌ها شاید این باشد که خاستگاه هخامنشیان کجاست؟ یغمایی در این کتاب فرضیه جدیدی درباره خاستگاه هخامنشیان با اتکاء به یافته‌های باستان‌شناسی مطرح می‌کند.

او برای نخستین بار در سال ۵۵ محوطه‌ای‌ تاریخی را در دل نخلستان‌های دشتستان کشف کرد که اسرار مگویی از دوران هخامنشیان را افشا می‌کرد. بر اساس این یافته‌ها هخامنشیان بومی‌های ایران بودند نه اینکه از دریای اورال به ایران مهاجرت کردند.

به رغم اهمیت بسیار این محوطه تاریخی بخت یار بردک سیاه نبود و بعد از انقلاب به فراموشی سپرده شد تا اینکه سرانجام فصل دوم کاوش آغاز شد. امروز این محوطه تاریخی حال و روز خوشی ندارد و چاپ کتاب هم تا مدت‌ها به دلایل مختلف که یکی از آن‌ها نبود حمایت مسوولان میراث‌فرهنگی برای چاپ بود به تاخیر افتاد.

یغمایی می‌گوید که این کتاب چهار بار سانسور شد تا به چاپ رسید. این حقیقت دردناکی است که بعد از چهل سال این کتاب با بدبختی و خون دل به نتیجه رسید. در حالی که گزارش آن سال‌های سال پیش به اداره میراث فرهنگی بوشهر تحویل داده شده بود و این کتاب در کتابخانه قرار گرفته و ورق ورق شد.

این کاوشگر توانست شهر افسانه‌ای تموکن را در دشتستان پیدا کند اما متاسفانه نبود حفاظت‌های لازم از سوی مسوولان میراث فرهنگی بوشهر این شهر تاریخی را در معرض تخریب و ویرانی قرار داد.

یافته‌های یغمایی حکایت از آن دارد که «کاخ بردک سیاه» کاخ زمستانی داریوش اول هخامنشی است. همچنین دو کاخ چرخاب و کاخ سنگ سیاه از دوره هخامنشی هم در این منطقه وجود دارد. هر چند به اعتقاد یغمایی تعداد این کاخ‌ها بیشتر بوده که به دلیل بی‌توجهی‌ها از بین رفته است.

این کاوشگر می‌گوید که دشتستان سرزمین مادری هخامنشیان بوده و نقش نخل‌هایی که بر سکه‌های هخامنشی حک شده دلالت بر استناد آن‌ها به سرزمین مادری‌شان دارد. کاوشگران در کاخ بردک سیاه علاوه بر بقایای کاخ به اشیایی همچون یک خنجر زنانه از عاج و چند قطعه ابزار تزیینی برخوردند که نشان از سکونت زنان در کاخ دارد. افزون بر آن ۴ قطعه سنگین طلا بالای سه کیلوگرم کشف شده که به نظر می‌رسد از مصالح در یا سنگ بنای کاخ بوده. در سال ۸۴ هم نقش برجسته حکاکی شده از داریوش اول با سنگ نوشته‌ای با خط میخی و زبان بابلی نو کشف شد.

اطلاعات دقیق این یافته‌ها اینک در کتاب بردک سیاه منتشر شده و دریچه‌ جدیدی به روی تایخ هخامنشیان گشوده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *