این خونه هزارتا قصه داره!
آبان ۱۳, ۱۳۹۷
پایان ۴۰ سال انتظار برای «بردک‌سیاه»
آبان ۱۳, ۱۳۹۷
نمایش همه

تعیین حریم و عرصه تپه هفت هزار ساله دشت بهشت

تعیین حریم با هدف کاهش صدمات ناشی از فعالیت های عمرانی و کشاورزی انجام شده

 

تپه ۷هزار ساله دشت بهشت که مدت‌هاست بر اثر انجام فعالیت‌های عمرانی و کشاورزی آسیب دیده به منظور محافظت و کاهش صدمات به این محوطه تاریخی تعیین عرصه و حریم شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد احمدی سرپرست هیأت باستان شناسی، شنبه ۱۳ آبان با اعلام این خبر و با اشاره به این نکته که افزایش جمعیت و نبود توسعه اقتصادی در بخش‌های مختلف سبب رشد و گسترش شهرها و به تبع آن حاشیه نشینی شده تصریح کرد: در حال حاضر با گسترش و توسعه  روزافزون بافت و معابر شهری، تپه دشت بهشت در شرایط حفاظتی نامناسبی قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، وی افزود : از این رو روشن کردن وضعیت عرصه و حریم دشت بهشت و ارایه ضوابط حفاظتی مناسب برای آن کاملاً ضروری به نظر می رسد.

این باستان شناس با اشاره به تسطح تپه در گذشته و استفاده از آن به عنوان زمین فوتبال جوانان نصیر آباد تصریح کرد: این تپه که هم اکنون به محل دپوی نخاله‌های ساختمانی محمد شهر کرج تبدیل شده از وضعیت نامناسبی برخوردار است. در گذشته کوره آجرپزی و آسیاب آبی در سطح تپه وجود داشته ولی امروزه اثری از آنها جزء تنبوشه‌های سفالی انتقال آب به آسیاب اثری باقی نمانده است.

وی با بیان اینکه طبق گفته اهالی محل در گذشته دو رشته قنات در ضلع غربی تپه وجود داشته که متاسفانه از بین رفته است گفت:نهرهای آبی در ضلع غربی تپه با جهت شمالی- جنوبی و نهر آبی در ضلع جنوبی آن با جهت تقریبا شرقی- غربی وجود دارد. در ضلع شمالی تپه جاده آسفالته ای ( خیابان دشت بهشت دوم ) با جهت غربی- شرقی و منازل مسکونی، در ضلع شرقی اراضی بایر، در ضلع جنوبی اراضی کشاورزی و در ضلع غربی منازل مسکونی و سالن ورزشی سپاه واقع شده است.

تخریب قسمت‌هایی از تپه

احمدی تصریح کرد:شهرداری با ساخت خیابان و صدور مجوز ساخت و ساز در ضلع شمالی و مخالفت نکردن با دپوی نخاله در سطح تپه، کشاورزان با انجام فعالیت‌های کشاورزی و تسطیح تپه در ضلع شرقی و جنوبی، و سپاه با ساخت سالن ورزشی در ضلع غربی باعث تخریب قسمت‌هایی از تپه شده است.

او اظهار داشت:بر اساس داده‌های فرهنگی به دست آمده، آثاری از دوران پیش از تاریخ (هزاره‌های پنجم، چهارم، و اول پیش از میلاد) دوره تاریخی و دوره اولیه اسلامی در تپه دشت بهشت قابل شناسایی است. همچنین ابوالقاسم حاتمی سرپرست هیئت بررسی و شناسایی آثار باستانی و فرهنگی – تاریخی حوزه فرمانداری کرج “بخش مرکزی” این تپه را در سال ۱۳۸۰ بررسی و آثاری از دوران پیش از تاریخ را شناسایی کرده. تپه باستانی دشت بهشت توسط  ابوالقاسم حاتمی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت  رسیده.

سرپرست هیأت باستان شناسی افزود:عملیات تعیین عرصه و حریم تپه باستانی دشت بهشت با ایجاد ۱۸ گمانه انجام گرفت، تعیین عرصه و حریم درجه ۱ تپه با توجه به داده های فرهنگی به دست آمده از گمانه های حفر شده و عوارض طبیعی و مصنوعی موجود در پیرامون تپه با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *