پتک فرانسوی
مهر ۳۰, ۱۳۹۷
چهار باغ بی‌باغ شد
مهر ۳۰, ۱۳۹۷
نمایش همه

ثبت جهانی مروارید خلیج فارس

مروارید خلیج فارس در سازمان جهانی مالکیت فکری به نام ایران ثبت شد

 

به گزارش میراث خبر، مروارید خلیج فارس با تکیه بر موافقت نامه لیسبون و درخواست ایران در سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) ثبت شد. علاوه بر این ثبت ۶ محصول دیگر نیز توسط دفتر مالکیت صنعتی وزارت صمت پیگیری شده که عبارت است از:سنگ تراورتن محلات، انجیر استهبان استان فارس، زعفران قائنات، گز اصفهان، گز بلداجی و کشمش ملایر.

سیدمهدی میرصالحی مدیر کل دفتر مالکیت صنعتی وزازت صنعت در نشست خبری روز دوشنبه ۳۰ مهرماه ۱۳۹۷ گفت:با تلاش و پیگیری مستمر دفتر مالکیت صنعتی وزارت صمت، خلیج فارس ایران با پیشوند مروارید در سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) ثبت شد.

بنابر اظهارات میرصالحی، فرایند ثبت ۲ سال قبل با تنظیم گزارش کارشناسی و تنظیم اظهار نامه مربوط آغاز شد. پرونده این ثبت بر اساس قانون الحاق دولت ایران به موافقت نامه لیسبون در مورد حمایت از اسامی مبدا و ثبت جهانی ان مصوب مجلس و همچنین قانون الحاق دولت ایران به کنوانسیون تاسیس سازمان جهانی مالکیت فکری مصوب سال ۱۳۸۰ مجلس تشکیل شد.

میرصالحی افزود: این نوع ثبت جهانی از سوی سازمان جهانی مالکیت فکری حمایت از اسامی مبدا و نشان جغرافیایی محسوب می شود و از این پس بر اساس قوانین بین المللی هیچ کشور، دولت و سازمانی نمی تواند خلیج فارس را به اسم دیگری نام گذاری کند.

تعداد ۶۰ محصول ایرانی از سال ۱۳۸۰ تا کنون به ثبت جهانی رسیده و ایران با ثبت جهانی ۱۹ محصول در سال ۲۰۱۸ رتبه نخست این سال را کسب کرده. این اقدامات با توجه به تلاش برخی کشورهای همسایه در ثبت اقلام شناخته شده ایرانی به نام خود، و اقدام تعدادی از همسایگان جنوبی به اطلاق نام‌های خودساخته به خلیج فارس، اهمیت بیشتری یافته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *