۲۰ مهر گرامیداشت روز حافظ
مهر ۲۰, ۱۳۹۷
پتک فرانسوی
مهر ۳۰, ۱۳۹۷
نمایش همه

بهشت گمشده‌ای که ثبت ملی نیست

قلات قربانی ساخت‌وساز

روستای قلات را بهشت گمشده شیراز می‌نامند؛ بهشتی که سال‌هاست گرفتار ساخت‌وسازهای بی‌رویه شده و این روزها شرایطش بیش از پیش نگران کننده است. بسیاری از دوستداران میراث فرهنگی خواستار ثبت ملی این روستا هستند. اما اینکه مسوولان میراث‌فرهنگی و محیط زیست امروز به فکر نجات این روستا می‌افتند یا نه معلوم نیست.

این در حالی است که قلات، روستایی است به‌جا‌مانده از تاریخ با بافت منحصر به فرد سنگی. این روستا به رغم آنکه سالانه پذیرای گردشگران بسیاری است از ثبت ملی روستاهای تاریخی و گردشگری بازمانده و همین امر باعث شده در سال‌های گذشته هر ارگان و نهاد و یا هر شخصی هر گونه که دوست دارد در آن خانه بسازد، نما عوض کند و هر تغییری که دوست دارد بدهد.

قدمت این روستا به روزهای پیش از اسلام بر می‌‌گردد و کلیسایی هم دارد که گفته می‌شود در زمان جنگ جهانی اول و دوم ساخته شده. این کلیسا در حال حاضر وضعیت بسیار نامناسبی دارد. روی دیوارهای آن پر از زخم‌های یادگاری گردشگران است و بخش‌هایی از آن نیز در حال فروریزی است. قلات حمام قدیمی هم دارد که روایت است زمانی سعدی در آن تن شسته. آسیاب و قلعه قزل‌ارسلان این روستا هم در آستانه تخریب و ویرانی قرار گرفته‌اند.

پیش از این وعده داده شده بود که بیش از ۴۵ روستا در فهرست آثار تاریخی ایران جای می‌گیرند تا بافت و هویت تاریخی آن حفظ شود با این وجود امروز شاهد این هستیم که روستای قلات به جای ثبت ملی و هویت بخشی قربانی ساخت‌وسازها شود.

این روستا می‌توانست با وجود بناهای سنگی‌اش یکی از زیباترین روستاهای ایران باشد اما امروز هر گوشه‌اش را که نگاه کنی با یک کافه و عمارتی رو به رو می‌شوی که هر کس با صلاحدید خودش اقدام به ساختن کرده و همین کار تمام عناصر هویت‌بخش این روستا را به قهقهرا برده است.

هر گردشگری هم که به دیدار این روستا می‌رود با هجمه‌ای از ساختمان‌های جدید رو به رو می‌شود در حالی که بافت قدیمی و حتی صفوی روستا زیر آسفالت مانده.

آیا قلات از این گرفتاری که این روزها با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند نجات می‌یابد؟ کمتر کسی است که بداند چه آینده‌ای برای آن رقم خواهد خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *