نفوذ آب به بخش‌های تحت کاوش قلعه الموت
مهر ۱۶, ۱۳۹۷
شهرداری‌ها حافظ میراث فرهنگی یا بلای جان
مهر ۱۶, ۱۳۹۷
نمایش همه

سردیس هخامنشی در موزه ملی ایران

سردیس هخامنشی در همان مکانی که قبلاً از آنجا ربوده شده بود نصب خواهد شد

 

سردیس هخامنشی که با پیگیری وزارت امور خارجه پیش از حراج در آمریکا توقیف و بازپس گرفته شده بود، در موزه ملی ایران رونمایی شد.

به گزارش میراث خبر این سردیس پیش از این به درخواست ایران توسط دادستانی نیویورک توقیف شده بود. اطلاعات موجود نشان می‌دهد که سردیس در سال ۱۹۳۶ میلادی از ایران خارج شده و به کانادا و سپس آمریکا منتقل شد. ارزش این سردیس که در اختیار دو فرد ساکن لندن بود، برای شرکت در حراجی معادل ۱٫۲ میلیون دلار ارزیابی شده بود که پنج روز پیش از شروع حراجی با درخواست ایران توقیف و اسناد ارائه شده منجر به تحویل آن به نماینده ایران در سازمان ملل شد.

نخستین اخبار درباره کشف و بازپس‌گیری این سردیس در جریان سفر رئیس جمهور به نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل منتشر شد. سپس در هفته نخست مهرماه مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی در حاشیه جلسه هیئت دولت از رونمایی زودهنگام آن خبر داد و گفت: قرار شد این سردیس در چند شهر بزرگ در موزه‌های منطقه‌ای به نمایش درآید تا همه مردم بتوانند از آن دیدن کنند. . . . سردیس هخامنشی نهایتاً در خود تخت جمشید در همان مکانی که قبلاً از آنجا ربوده شده بود نصب خواهد شد.

این اثر تاریخی بخشی از بالاتنه و سر سرباز هخامنشی و نیزه اوست که در سال ۱۹۳۶ از ایوان جنوبی کاخ «شورا» ربوده شده بود، و از روز ۱۵ مهرماه طی مراسمی در موزه ملی ایران رونمایی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *