روز شمار ۴ هزارساله
مهر ۱۱, ۱۳۹۷
آثار تاریخی کرمان زیر آوار ساخت مراکز خرید
مهر ۱۱, ۱۳۹۷
نمایش همه

کشتی‌گیران سنگ‌نگاره‌های گلپایگان

قدیمی‌ترین نقش ورزش کشتی ایران در سنگ نگاره‌های گلپایگان

 

محسن جمالی پژوهشگر و نویسنده کتاب “سنگ نگاره‌های گلپایگان، گذرگاه تاریخ”

کشتی یکی از مهمترین ورزش‌های رایج در کشور ماست و سالیان دراز است که این ورزش در ایران رواج دارد. در این میان کشف نگاره هایی بسیار کهن از ورزش کشتی در بین سنگ نگاره های گلپایگان بسیا حائز اهمیت است.

سنگ نگاره‌ها نقش‌های منفی ایجاد شده بر روی صخره‌ها و سنگ‌ها هستند کی طی هزاران سال آفریده شده‌اند. شهرستان گلپایگان با بیش از ۳۶،۵۰۰ بوم سنگی بیشترین سنگ‌نگاره‌های ایران را در دل خود جای داده است.

در یکی از این سنگ نگاره‌ها نقش مبارزه و نبرد کشتی میان دو انسان حک شده. یکی از ابن افراد بازوبندی که شاید نشانی از پهلوانی باشد به بازوی خود بسته است. نکه مهم این صحنه موقعیت فردی است که به نظر می‌رسد بر بالای چهارپایه‌ای درحال داوری این کشتی است. این امر برگزاری یک مسابقه کشتی را اثبات می‌کند.

نگاره دیگری نیز با همین مضمون در گلپایگان دیده شده است. این دو سنگ نگاره در شهرستان گلپایگان مهمترین سند مربوط به کشتی در ایران و چه بسا جهان است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

2 دیدگاه ها

  1. محمود سعادت گفت:

    سلام
    مطلبی که در خصوص کشتی و بیش از ۳۶،۵۰۰ بوم سنگی! بوم سنگی تخته سنگ های صافی را می گویند که طی هزاره ها هنرمندان متعدد بر آنها خلق هنر کرده اند. اگر بطور متوسط هر بوم شش تا ده نقش داشته باشد. تعداد سنگ نگاره های مکشوفه در گلپایگان می شود ۳۶۵۰۰۰ نقش. این در صورتی است که مطالعات صورت گرفته در ۲۴ استان ایران، حدود ۵۰۰۰۰ هزار نقش کشف شده است!! این دروغ های نجومی چیه؟ در قالب اخبار خودتان انعکاس می دهید. بابا آدم هایی هم در سر زمین هستند که سواد دارند و می فهمند. لطفا برای حفظ حیثیت خودتان خبر را حذف و این نظر را به آقای مهندس هم انعکاس. مهندس چه به باستان شناسی petroglyphs !!

    • علی علوی گفت:

      دقیقا عدد۳۶۰۰۰ بوم سنگی درست است و خواهش می کنم تا اطلاع کافی ندارید بی خود اظهار نظر نفرمایید. عدد ۵۰۰۰۰ عدد در ۲۴ استان شما اتفاقا کاملا غیر علمی است و بهتر است اطلاعاتتان را بروز کنید. دوم از این آقای مهندس جمالی کارشناسی ارشد باستانشناسی است و بیش از ۱۴ سال بر روی سنگ نگاره های ایران کار تخصصی کرده است و مهندس بودن ایشان مربوط به رشته قبلی تحصیلی ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *