نمایشگاه علامت‌های عاشورایی
مهر ۴, ۱۳۹۷
آیا خانه پدری فروغ ثبت ملی شد؟
مهر ۴, ۱۳۹۷

ساخت و گسترش غیرمعقول تکیه‌ای به نام ابوالفضل (ع) در حریم درجه یک و چسبیده به قلعه ۲۵۰۰ ساله دختر

 

منصور ایرانپور، فعال میراث فرهنگی

ساخت و توسعه تکایا در بافت تاریخی کرمان شدت گرفته و به سمتی پیش می‌رود که بهترین مناظر تاریخی کرمان به مرور در پشت تکایا و مساجد محو می‌شوند. غصب در لغت به معنای گرفتن مال از راه ظلم و عبارت از تصرف مالی بدون مالک مال است که ماده ۳۰۸ قانون مدنی به این امور می‌پردازد.

کرمان شهر قلعه‌های تاریخی است. در این سرزمین بر بلندای هر قله قلعه‌ای قد علم کرده و جای جای دشت‌ها جایگاه قلعه‌های بزرگ و کوچک است. در شرق شهر کرمان و در خیابانی تاریخی به نام زریسف که اسم آن پس از انقلاب به شهدا تغییر کرد، دو قلعه با قدمت هخامنشی و ساسانی قرار دارد. قلعه دختر با ۲۵۰۰ سال قدمت به عهد هخامنشیان باز می‌گردد و گواشیر با عمری ۱۸۰۰ ساله در ابتدای دوره ساسانی ساخته شده. اما اکنون شاهد آن هستیم که تعداد ده تکیه و مسجد در حریم چسبیده به این آثار باستانی ایجاد شده و حتی وجود یک امامزاده هم از هفتاد سال پیش گزارش شده.است

شهرداری کرمان در چند سال اخیر برای گسترش حریم این دو قلعه اقدام به خرید خانه‌های ضلع شمالی کرده و مالکان هم خانه‌هایشان را با چندین برابرقیمت فروختند و نقل مکان کردند. اما پس از چندی تعدادی که متوجه شدند شهرداری هیچ نظارتی بر زمین‌های خریداری شده ندارد، اقدام به ساخت و گسترش غیرمعقول تکیه‌ای به نام ابوالفضل (ع) در حریم درجه یک و چسبیده به قلعه ۲۵۰۰ ساله دختر کردند. تکیه‌ای که تا قبل از آن فقط یک اتاق ۳ در ۴ بود، به ناگاه بیش از ۱۰۰ برابر گسترش یافت و از ساختمان‌های بلند و مشرف بر تنها بخش سالم قلعه برخوردار شد. این افراد بدون اینکه کسی مانعشان شود و یا کوچکترین مشکل قانونی پیدا کنند. دست به زمین‌خواری از نوع مذهبی زدند. حتی امسال در ایام فاطمیه از خشت‌های مرمتکاری بخش شرقی قلعه استفاده کرده و مکان‌های نمادینی برای روشن کردن شمع درست کردند. سوال اینجاست که چرا مسئولان کرمان اعم از فرماندار و شهردار و میراث فرهنگی جلوی این افراد شناسنامه دار که جزو هیئت امنا هستند را نمی‌گیرند؟ تا جایی که با پشت گرمی فراوان هر سال بر میزان تصرفات خود می افزایند. گسترش تکایا و مساجد در حریم قلعه‌های دختر و گواشیر یک کار سازماندهی شده است که باید با آن مقابله شود. وگرنه به تمامیت ساختار تاریخی و گردشگری کرمان آسیب وارد می‌سازد و میراث گرانبهای جهانی این شهر را به زودی از بین می‌برد.

مساجد و تکایا کرمان کم نیستند و ایجاد چنین ساختارهایی فقط جنبه اقتدارگرایانه برای برخی افراد جویای نام دارد و نمی‌تواند هیچ توجیه مذهبی داشته باشد. آن هم مساجد و تکایایی که در تمامی طول سال خالی از مشتری هستند. هر چیزی در جای خودش ارزش دارد. نه روی بناهایی که متعلق به همه مردم هستند. این کار غصب محسوب می‌شود و بی تردید امام حسین (ع) هم هیچگاه راضی نخواهد بود.

 

  

دیدگاه و مطالب مطرح شده در یادداشت بیانگر نظر نویسنده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *