عزاداری در تکایای غصبی
مهر ۴, ۱۳۹۷
ماده مومیایی مصری‌ها از کجا می‌آمد؟
مهر ۸, ۱۳۹۷
نمایش همه

آیا خانه پدری فروغ ثبت ملی شد؟

برنامه سازمان میراث فرهنگی برای وضعیت پس از ثبت این خانه چیست؟

 

اقدام مدیران میراث فرهنگی برای ثبت خانه فروغ در فهرست آثار ملی کشور با اخبار ضد و نقیض در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. موضوع وضعیت خانه این شاعر فقید از تابستان با گزارش رسانه‌ها داغ شد و اخبار اخیر نیز بر شدت آن افزوده.

در نیمه‌های تابستان بود که گزارش خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی درباره احتمال تخریب خانه فروغ، جنب و جوشی در بین هواداران فروغ فرخزاد ایجاد کرد. پیگیری رسانه‌ها منجر به بررسی و اقدام مسئولان میراث فرهنگی شد. تا اینکه روز سه شنبه ۳ مهرماه ۱۳۹۷ رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خبر ثبت خانه پدری فروغ فرخزاد در فهرست میراث ملی را اعلام کرد.

به گزارش «میراث خبر» علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهور گفت: خانه پدری فروغ فرخزاد، شاعر معاصر ایرانی امروز سوم مهر به شماره ۳۲۱۰۸ در فهرست آثار ملی ثبت شد. وی ادامه داد: سازمان برای ثبت ملی و صیانت از آثار مربوط به مفاخر ادبی اهتمام دارد و رویکردش صیانت هرچه بهتر از آن‌هاست.

همچنین دلاور بزرگ نیا مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در حاشیه نشست خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی با معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: لوح ثبتی این خانه در روزهای آینده از طریق مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و فرهنگی سازمان میراث فرهنگی به استان تهران ابلاغ خواهد شد.

گرچه پیش از این وی گفته بود این خانه متعلق به اواخر دوره قاجار است و ساختمان آن ارزش تاریخی چندانی ندارد اما به علت آنکه محل سکونت شاعر معاصر بوده تلاش برای ثبت اضطراری آن در دستور کار قرار گرفته.

این در حالی است که فرهاد نظری مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی اعلام کرده :مدیرکل میراث فرهنگی استان حق اعلام ثبت آثار را ندارد. از آنجا که اعلام ثبت یک اثر در فهرست میراث فرهنگی باید به تایید و تصویب رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برسد، بنابراین مدیرکل استان نمی‌تواند چنین خبری را اعلام کند.

پس از آنکه گزارش خبرنگاران از وضعیت خانه پدری فروغ و احتمال تخریب قریب‌الوقوع آن در مرداد ماه موجب جلب توجه مردم و مدیران میراث فرهنگی شد، اداره میراث فرهنگی استان تهران خبر از تشکیل اضطراری پرونده برای ثبت ملی این خانه و ارسال آن به سازمان میراث فرهنگی کشور و تلاش برای پیشگیری از تخریب آن توسط مالک داده بود.

خانه پدری فروغ فرخزاد در محله امیریه، کوچه خادم آزاد قرار دارد. و اظهارات مسئولین میراث فرهنگی درباره وضعیت ثبت این خانه اگرچه نشان از اقدام برای حفظ این خانه دارد اما بیانگر ناهماهنگی و نبود برنامه مشخص برای اقدامات پس از ثبت نیز هست. نمونه‌های متعدد آثار ثبت شده در فهرست میراث ملی که تخریب شده یا در وضعیت بلاتکلیف قرار دارند، امید چندانی به نجات خانه پدری فروغ فرخزاد ایجاد نمی‌کند به ویژه آنکه اصل ثبت در فهرست آثار ملی هم همچنان درگیر مجادلات اداری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *