غربت جزیره
شهریور ۲۴, ۱۳۹۷
نامه نگاری هنرمندان برای حفظ میراث فرهنگی همدان
شهریور ۲۴, ۱۳۹۷
نمایش همه

میراث گلپایگان در کانکس!

از دهه ۵۰ تا امروز تخریب آثار تاریخی سه تا چهار برابر آثار تاریخی موجود است

نمایندگی میراث فرهنگی گلپایگان با وجود ۳۰ اثر ثبت ملی و بیش از ۳۰۰ محوطه و سنگ‌نگاره‌های ۳ هزارساله که هنوز به ثبت ملی نرسیده است اکنون در کانکسی در حیاط مناره گلپایگان به سر می‌برد. بانک اطلاعاتی از آثار این شهر تاریخی وجود ندارد. مسوولان میراث فرهنگی می‌گویند که مسوولان میراث اصفهان نمی‌گذارند اعتبارات به ما برسد. متولیان انجمن‌های میراث فرهنگی اما اطلاعات شوک‌برانگیزی در مورد آثار تاریخی این شهر می‌دهند که تا کنون اعلام نشده است.

نمایندگی میراث فرهنگی گلپایگان امروز به دلیل نبود اعتبارات و قدرت اجرایی به شدت ضعیف است. افزون بر آن فرهنگ‌سازی مناسبی ندارند و به صورت آشکار حقوق زنان را نادیده می‌گیرند. در حال حاضر نمایندگی این سازمان دو کارمند زن دارد که در این کانکس مستقر شده‌اند و مدیر این نمایندگی و یک کارشناس در ساختمان مجاور آن کار می‌کنند. این نمایندگی تنها یک یگان حفاظت دارد آن هم با یک وانت مستهلک! که نمی‌توانند به محوطه‌های تاریخی سر بزنند.

تنها اعضای انجمن‌های میراث فرهنگی هستند که در طی این سال‌ها مستندسازی و اطلاع‌رسانی در زمینه آثار تاریخی گلپایگان را آغاز کرده‌اند. حمیدرضا قربانی، از اعضای انجمن دوستداران میراث فرهنگی گلپایگان (پادگان) حدود سه سال است که نوشتن دو کتاب «گردشگری و توسعه پایدار گلپایگان» و «در مسیر ابریشم» با موضوع معرفی میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری گلپایگان را آغاز کرده است.

او به «میراث‌خبر» می‌گوید:« در طی بررسی که برای تهیه کتاب‌هایم کرده متوجه شدم که از دهه ۵۰ تا امروز تخریب آثار تاریخی سه برابر یا چهار برابر آثار تاریخی موجود است.»

آماری که او در مورد آثار تاریخی دارد، نمایندگی میراث فرهنگی گلپایگان ندارد:«در حال حاضر آثار تاریخی موجود در گلپایگان تا امروز شامل  ۱۲ روستای تاریخی، دو محله تاریخی، یک محوطه تاریخی، دو شهر زیرزمینی، چهار تفرجگاه، دو راه باستانی، دو پل تاریخی، ۹۸ کبوترخانه، ۶ حمام تاریخی پنج مقبره تاریخی، چهارمرکز اداری و آموزشی تاریخی، ۱۲ غار تاریخی، دو دشت لاله واژگون، ده ها دستکند زاغه، یک مناره، ۳۰ قلعه قابل بازسازی، سه بند تاریخی، بقایای دو تا اسیاب بادی ، ۱۴ تپه تاریخی، ۲۰ خانه تاریخی، ۷ امامزاده، ۷ بقعه مبارکه، ۸ مسجد تاریخی می‌شود اما تحقیق من همچنان ادامه دارد و احتمال اضافه شدن به این بانک اطلاعاتی وجود دارد.»

به گفته او، این آمار ارایه شده جدای از میراث ناملموس و هنرهای سنتی گلپایگان است.

قربانی که «بررسی وضعیت صنعت گردشگری و رابطه آن با توسعه پایدار شهری» عنوان پایان‌نامه‌اش بوده و به صورت تخصصی در زمینه گردشگری و میراث فرهنگی این شهر کار کرده است، به جرات می‌گوید:« اکنون آنچه اسم آوردم و آنچه از آثار تاریخی که از بین رفته است از دهه ۵۰  به عنوان مثال ۶۲ آسیاب‌ بادی بوده تنها یکی از آن‌ها باقی مانده است.»

او عوامل از بین رفتن این آثار تاریخی گلپایگان را احداث سد گلپایگان، افزایش زمین‌های زیر کشت که باعث شدند آثار تاریخی از بین برود، اجرای طرح هادی روستا که این طرح بیشتر توسعه معابر روستایی را هدف قرار داد و باعث شد که قلعه‌ها،کبوترخانه‌ها، آسیاب‌های بسیاری ویران شود.»

قربانی می‌گوید:« تا سال ۸۸ حتی نمایندگی میراث فرهنگی در این شهر وجود نداشت و از سوی دیگر وجود ساختارهای فراقانونی قدرت در گلپایگان باعث شد که بسیاری از آثار تاریخی از بین برود.»

تحقیقات او نشان داده است که آثار تاریخی در این شهر اصلا در اولویت مسوولان نیست و در طی این سال‌ها بانک اطلاعاتی از آثار تاریخی این شهر تهیه نشده است.  موازی‌کاری و نبود هماهنگی ادارات در حوزه میراث فرهنگی و موقوفه بودن بسیاری از آثار تاریخی گلپایگان در کنار بی‌توجهی رییس میراث فرهنگی اصفهان به این شهر همه دست به دست هم داده که گلپایگان بسیاری از آثار تاریخی خود را از دست بدهد.

1 دیدگاه

  1. sadegh گفت:

    سلام. واقعا ممنون از اطلاع رسانیتون
    خدا قوت
    پیشنهاد میکنم یه سری به اداره میراث فرهنگی خوانسار بزنید که وضعیتش اون بدتر از گلپایگان هست. اداره میراث شهرستان خوانسار در یک خانه تاریخی نیمه ویرانه است که متاسفانه سرویس بهداشتی هم ندارن و برای شستن استکان و ظرف میان وسط حیاط سر حوض . اگر ببینید میگین صد رحمت به گلپایگان .واقعا به حال ادارات میراث فرهنگی شهرستان های اصفهان متاسفم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *