ثبت ۳۶ پرونده میراث ناملموس
شهریور ۲۰, ۱۳۹۷
نرده کشی سی و سه پل زیر تیغ انتقاد حامیان میراث فرهنگی
شهریور ۲۰, ۱۳۹۷
نمایش همه

خطر خروج “میمند” از فهرست آثار ثبت شده میراث جهانی

روزنامه “کرمان امروز” از احتمال خروج روستای دستکند میمند از فهرست آثار میراث جهانی یونسکو خبر داد.

 

در میمند منازل مردم و مکان های عمومی چون مسجد بدون هرگونه ساخت سازه, به طور دستکند در دل تپه ای در شهرستان شهربابک استان کرمان ایجاد شده است. ساکنان میمند همچنان بر روش پیشنیان خود در همین اتاق های دستکند زندگی می کنند.

در این گزارش دو علت برای خروج میمند از میراث جهانی یونسکو ذکر شده است. نخست این که در این روستا هم مثل بسیاری از آثار تاریخی و فرهنگی در خطر ایران, سازمان میراث فرهنگی به وظایف خود عمل نکرده ونظارت درستی برآنچه که در روستای میمند رخ می داد نداشته است. در طول این سه سال بعضی از مسئولین محلی و بومی که به دنبال افزایش گردشگران به این دستکند طبیعی بوده اند، تغییراتی در ساخت و بافت این روستا به منظور ارائه خدمات بیشتر گردشگری داده‌اند؛ که گویا بدون کسب مجوز از پایگاه ثبت جهانی میمند بوده. اما علت مهم دیگر مهاجرات ساکنان روستا است. نبود شغل و درآمد مناسب موجب مهاجرت مردم بومی شده. به نظر میرسد تلاش برای رونق گردشگری در محدوده یک اثر مهم جهانی میتوانست به ایجاد اشتغال و تقویت سفره مردم محلی کمک کند.

تیرماه ۱۳۹۴ در سی و نهمین اجلاس میراث فرهنگی یونسکو , منظر فرهنگی میمند با معماری شگفت انگیز صخره ای و سبک سنتی زندگی مردمان آن با اکثریت آرا به عنوان نوزدهمین اثر جهانی ایران در فهرست یونسکو ثبت شد.

از منظر فرهنگی میمند در یونسکو این چنین یاد شده است: در انتهای دره ای در جنوب کوه های مرکزی ایران منطقهٔ تاریخی “میمند شهربابک” واقع شده است که شیوهٔ زندگی مردمانش ازسال های دور تا به امروز به شکل سنتی همچنان در جریان است. کوچ نشینانی که روزگارشان را از راه کشاورزی و دامداری میگذرانند و میان اقامتگاه های تابستانی و زمستانی خود در فصول مختلف سال در حرکت هستند. در طول فصل سرما در قسمت های انتهایی دره و در خانه های صخره ای که در دل کوه ساخته شده است اقامت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *