نابودی باغ‌های تهران
شهریور ۱۹, ۱۳۹۷
ثبت ۳۶ پرونده میراث ناملموس
شهریور ۱۹, ۱۳۹۷
نمایش همه

کاسبی زیر گنبد مسجد جامع عباسی اصفهان

چرا باید در بنای مقدسی چون مسجد جامع کسب و کار راه بیفتد؟

مسجدشاه یا مسجد جامع عباسی اصفهان شهره است به نمایش تمام عیار هنر و عرفان، حالا این بنای مقدس تبدیل به فروشگاه فروش صنایع‌دستی شده است. دوستداران میراث فرهنگی می‌گویند که این کاربری مغایر با هویت این بنای تاریخی است.

مدت‌هاست که گردشگران با ورود به مسجد جامع عباسی اصفهان شوکه می‌شوند چون به جای وارد شدن به یک بنای مقدس و آشنایی با معماری و ارزش‌های تاریخی و هویتی و مذهبی با غرفه‌های فروش صنایع‌دستی رو به رو می‌شود که درست زیر گنبد مسجد جای گرفته و با داربست‌هایی از سایر فضاها جدا می‌شود.

دوستداران میراث فرهنگی بارها نسبت به این اقدام اعتراض کردند ولی مسوولان میراث فرهنگی اصفهان درباره این مسئله پاسخگو نیستند و این سوال همچنان به قوت خود باقی می‌ماند که چرا باید در بنای مقدسی چون مسجد جامع کسب و کار راه بیفتد؟ زدن این داربست‌ها آن هم زیر گنبد مسجد منظر آن را مخدوش می‌کند و آیا این مصداق روشن شکستن قوانین سازمان میراث فرهنگی نیست؟

حال باید دید که مسوولان سازمان میراث فرهنگی چه پاسخی در برابر شرایط پیش آمده در مسجد جامع عباسی دارند؟

این مسجد در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد و در سال ۱۰۲۰ هجری به فرمان شاه عباس بزرگ، در بیست و چهارمین سال سلطنت او ساخته شده و تزئینات و الحاقات آن در دوره جانشینان او به اتمام رسید. شاه عباس مسجد را برای شادی روح جدش، شاه طهماسب بنا کرد.

معمار آن استاد علی‌اکبر اصفهانی و ناظر ساختمان محب‌علی بیک الله بوده‌اند؛ و خوشنویسانی چون علیرضا عباسی، عبدالباقی تبریزی، محمد رضا امامی، محمد صالح امامی در آن کتیبه نگاری کرده‌اند.

مسجدشاه که به نام‌های مسجد سلطانی، مسجد جامع عباسی و از پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران به مسجد امام نیز شهرت دارد، مهم‌ترین مسجد تاریخی اصفهان و یکی از مساجد میدان نقش جهان است که در طی دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به‌شمار می‌رود. این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری و نجاری در قرن یازدهم هجری است. مسجدِشاه در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره  ثبت ۱۰۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و همراه با میدان نقش جهان، به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *