حمام ملک ویرانه‌ای در دل کرمان
شهریور ۱۲, ۱۳۹۷
تاریخ قضاوت می‌کند
شهریور ۱۲, ۱۳۹۷
نمایش همه

ساخت برج ایفل در کیش دهن کجی به تاریخ ایران

اگر موضوع گردشگری در میان است چرا نباید از پتانسیل‌های تاریخی جزیره کیش برای جذب گردشگر استفاده کرد؟

 

رونمایی از برج ایفل با ارتفاع ۳۰ متر در جزیره کیش، اعتراض بسیاری از کارشناسان و دوستداران میراث‌فرهنگی را به دنبال دارد. این برج در شرایطی ساخته شده که بسیاری از آثار تاریخی و هویتی جزیره کیش در وضعیتی بسیار اسفناک به سر می‌برد. از سوی دیگر ساخت چنین نمادی در کیش بدون خلاقیت و برگرفته از فرهنگ ایرانی جای سوال دارد.

حکمت‌الله ملاصالحی، باستان‌شناس و استاد دانشگاه به شدت ساخت چنین سازه‌ای اعتراض کرده و به میراث‌خبر می‌گوید:«ننگ بر ما که مدیران چنین بی‌خردی داریم که در جزیره کیش با چنین تاریخ و هویتی برج ایفل می‌سازند و پرچم ایران را روی آن می‌اندازند و جشن می‌گیرند.»

او این اقدام را بی‌خردی و کوتاه‌بینی مسوولانی می‌داند که کوچکترین علاقه‌ای به میهن و سرزمین ایران و فرهنگ این آب و خاک ندارند و هویت ملی را به سخره می‌گیرند و چنین نمادهای ناهنجار و زشتی را به نمایش می‌گذارند.

ملاصالحی که در یونان تحصیل کرده، تاکید می‌کند که اگر چنین نمادهایی در سرزمینی چون یونان به نمایش درآید مردم اعتراض کرده و مانع از برپایی چنین سازه‌هایی می‌کنند که هماهنگی با تاریخ و هویت مردم این سرزمین ندارد.

او می‌گوید وقتی مردم زابل در برابر طوفان‌های نابهنگام سپری می‌کنند برپایی چنین نمادهایی که نه به کار هویت مردم می‌آید توهین به مردم است و تنها از افرادی بر می‌آید که کوچکترین علاقه‌مندی به این سرزمین ندارند.

حال باید پرسید که چرا و با چه مجوزی مسوولان کیش اجازه ساخت چنین سازه‌ای را در کیش داده‌اند؟ اگر موضوع گردشگری در میان است چرا نباید از پتانسیل‌های تاریخی جزیره کیش برای جذب گردشگر استفاده کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *