گریه بر شهدای مشروطه یا مزار ویران آنان؟
مرداد ۱۶, ۱۳۹۷
روز خبرنگار
مرداد ۱۶, ۱۳۹۷

حمیدرضا حسینی، روزنامه نگار و پژوهشگر تاریخ

 

سیدعبدالحمید وفسی نخستین شهید مشروطه ایران است. محل شهادت او مسجد و مدرسه معمارباشی در محله امامزاده یحیی نزدیک میدان باغ پسته است.

 در سال ۱۲۸۴ش/ ۱۳۲۳ق و آغاز جنبش مشروطه تعدادی از علما و مردم به حرم حضرت عبدالعظیم رفتند که آن را مهاجرت صغرا مینامند. مهاجران مدتی در حرم ماندند و درخواست‌های خود را به گوش شاه رساندند. شاه پس از شنیدن درخواست های علما و مردم، موافقت خود را با آنها اعلام و عین الدوله را موظف به بازگرداندن آنان به شهر کرد.

پس از اتمام تحصن علما در حرم عبدالعظیم، زمانی که مأموران حکومت برای دستگیری یکی از وعاظ مشروطه خواه به نام شیخ محمد واعظ اصفهانی به محله اامزاده یحیی و مدرسه معمارباشی مراجعه کردند، طلاب مدرسه مانع شدند و کار به زد و خورد کشید و شلیک آنها به طلبه ای به نام سیدعبدالحمید وفسی اصابت کرد.

سیدعبدالحمید وفسی نخستین شهید مشروطه ایران است. محل شهادت او مسجد و مدرسه معمارباشی در محله امامزاده یحیی نزدیک میدان باغ پسته و محصور بین خیابان پانزده خرداد و مصطفی خمینی فعلی است.

ساختمان مسجد در سال ۱۳۰۳ هجری قمری پایان یافته و نقطه شروع نخستین راهپیمایی مشروطیت بوده. بانی این مدرسه حاج ابوالحسن اصفهانی است و در دوره قاجار دارای منصب معمارباشی و ملقب به صنیع الملک بوده است این دو مکان به نام معمارباشی معروف شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *