اینجا را دریابید؛ روزنامه‌نگاران آرمیده‌اند!
تیر ۱۲, ۱۳۹۷
ایستر، جزیره تندیس‌ها
تیر ۱۲, ۱۳۹۷
نمایش همه

به یاد مهتاب سوزن‌دوز

بلوچ دوزی‌های دختران مهتاب در خانه هنرمندان،

در این نمایشگاه علاوه بر آثار بلوچ دوزی زنده یاد مهتاب نوروزی، آثار کارگاه بلوچ دوزی‌های دختران مهتاب به نمایش درمی‌آید.

«دختران مهتاب» مدت‌هاست که خود را برای ششمین سالگرد درگذشت مهتاب نوروزی، سوزن دوز نامی بلوچ آماده کرده‌اند. قرار است آن‌ها آثارشان را به تهران بیاورند تا در خانه هنرمندان به نمایش بگذارند.

سوزن دوزی یکی از هنرهای سنتی و به نام ایرانی است که زنان سیستان و بلوچستانی از دیرباز آن را زنده نگه‌داشته‌اند. طرح‌های سوزن‌دوزی‌ بیشتر از رویاهای زنان بلوچ الهام می‌گیرد تا از طبیعتی که در آن زندگی می‌کنند. زنان بلوچ در طی سالیان طولانی توانسته‌اند نسل به نسل این هنر را منتقل کنند. هر چند این روزها آثاری وارداتی از افغانستان و پاکستان که بیشتر آن‌ها با دستگاه دوخته می‌شوند این هنر را در خطر قرار داده است.

مهتاب نوروزی، یکی از زنان سوزن دوز بود که آثارش شهره خاص و عام شد. مهتاب با اینکه زندگی سختی داشت اما تا آخر عمر برای ماندگاری سوزن دوزی سنتی بلوچ تلاش کرد.

حالا نمایشگاه بلوچ دوزی‌های نفیس دختران مهتاب به همت زینب نوروزی در نگارخانه نامی خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.

زینب نوروزی به میراث خبر می گوید: برگزاری این نمایشگاه با همکاری دبیرخانه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی کلانشهرها میسر شده و در این نمایشگاه علاوه بر آثار بلوچ دوزی زنده یاد مهتاب نوروزی، آثار کارگاه بلوچ دوزی‌های دختران مهتاب به نمایش درمی‌آید.

چراغ کارگاه دختران مهتاب را تعدادی از زنان و دختران سوزن دوز روستای قاسم آباد بمپور زیر نظر زینب نوروزی روشن نگهداشته می‌شود. گفته می‌شود که این آثار از جمله نفیس‌ترین و ظریف‌ترین بلوچ دوزی‌های استان سیستان و بلوچستان را تولید می‌کنند.نمایشگاه دختران مهتاب ساعت ۱۸ روز جمعه ۲۲ تیرماه افتتاح و تا ۲۸ تیر ماه ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *