دوران‌گردی هخامنشیان، دیدار با شکوه تاریخ بشر
تیر ۱, ۱۳۹۷
تخریبِ مشکوکِ سد ۲۵۰۰ ساله‌ هخامنشی
تیر ۳, ۱۳۹۷
نمایش همه

«بر آستانه» نقش‌هایی تیره با روایتی روشن از زنان

“برآستانه” نه تصویر تیرگی و تلخی و رنجوری، که داستان امید هنرمند برای آینده، زندگی و تغییر است.

روزهای اخیر خانه هنرمندان ایرانشهر میزبان نقاشی‌های هنرمندان انجمن «هنرمندان نقاش ایران» است و از ۲۵ خرداد قاب‌های نقاشی هنرمندان در کنار هم آویخته شده تا بازتاب دهنده ایده‌های درونی و دغدغه‌های هنرمندان از خود و جامعه شان باشد.

بخشی از آثار این مجموعه که متعلق به زهرا مداح است با نام «بر آستانه» معرفی شده، و نقاش با نگاهی زنانه نقبی به دنیای زنان زده و با ترکیب مواد و کولاژ و رنگ و طراحی دریافت خود را از موقعیت و شرایط زنان امروز ارایه کرده. تکنیک  میکس مدیا (mixed media) یا ترکیب مواد کمک کرده تا روایتی متفاوت از زنان به نمایش در آید.

محور اصلی و دغدغه بنیادین تابلوهای زهرا مداح در مجموعه «برآستانه» همچون کارهای پیشینش در ارتباط  با زنان است. خودش می‌گوید که در کارهای من زن به معنی تام و تمام؛ مطرح می‌شود و نه زن ایرانی، نه زن مسلمان، نه زن مکدر از فرهنگی خاص.»

هر کدام از تابلوهای او حکایت شاعرانه‌ای است از واقعیت زن بودنش. واقعیتی که در لابه لای کارهایش با نشانه‌هایی گنجانده شده، چون تار و پودی از پرده‌ خانه‌ها که در همه تابلوها دیده می‌شود و به نوعی در نهان ما ارتباط این دو را تلنگر می‌زند یا آوردن نشانه‌هایی چون گندم و سیب که دراسطوره‌های ذهنی ما با زن گره خورده است. با این حال مداح اعتقاد دارد که کارهایش فارغ از ایسم‌ها و دانش‌های مکتوب و فارغ از همه شعارهاست:«این آثار بازتاب احساس من از زن بودن است و از مشکل زن بودن. از یاس و ناامیدی‌ها، از تبعیض‌ها، از بی توجهی‌ها و از….»

آثار مداح در نگاه اول در قالب نشانه‌ها و رنگ‌های تیره، فضایی تلخ و تیره را نشان می‌دهد اما او می‌گوید که نگاهی عمیق‌تر و دقیق‌تر به زن دارد و در واقع تاکیدش بر حضور اوست و اینکه شرایطی تلخ دارد، اما با تکیه بر حرکت و تلاش همچنان سر پا ایستاده است؛ به عبارتی ایستاده برآستانه تغییر، برابری، حرکت، اصلاح و حذف سنن دست و پاگیر و مرتجع.

حکایت آثار زهرا مداح برآستانه ایفای نقش بیشتر، برآستانه دنیایی دیگر، برآستانه روزهای روشن فرداست. “برآستانه” نه تصویر تیرگی و تلخی و رنجوری، که داستان امید هنرمند برای آینده، زندگی و تغییر است.

نمایش آثار این هنرمند و هنرمندان دیگری چون فیروزه امینی، سوسن اتحاد، وجیهه اصل فکور، سیما امانی،مینو اسعدی، رضا بانگیز، عبدالحسین بنافیان، فروزان پرویز فرزام، هما توکلی  علی تقوا بلسی  نرگس چالاک  پریوش حکیم رابط  پرویز حیدرزاده  داریوش حسینی، شهره خادمی،  پروانه رزاقی، اکرم رحیم تبریزی، میترا شیرکوبیا،  نسترن صمیمی، مرجان صداقتی،  بدرالملوک صفایی، شبنم طلوع، مهین علاءالدینی،محب الله علیان، حمیدرضا غفوری دائمی،  لعیا فضل اللهی، فاطمه فاطمی، مینا قویدل، لیلا کاشانی،  مهین لطف محمدی، مینا مختارزاده، رویا محمدیها،  نسرین محمودی نوبر، سلیمه معتمدی، فاطمه ماندگار، زهرا مداح، پرویز معزز، مژگان نیکبخت، نسرین نوشفر،  تارا نظم علیزاده،  بهنام ولدوند، شمسی یاری همچنان در خانه هنرمندان ادامه دارد.

افتتاحیه این نمایشگاه جمعه ۲۵ خرداد برگزار شده و تا ۵ تیر از ساعت ۱۴-۲۲ پا برجاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *