ساماندهی تابلوهای مجموعه جهانی آسیاب‌های آبی شوشتر
خرداد ۲۲, ۱۳۹۷
حمید بقایی در میراث‌فرهنگی و دولت احمدی‌نژاد چه‌ کرد؟
خرداد ۲۲, ۱۳۹۷
نمایش همه

فراخوان گردآوری قصه‌های عامیانه کردی

قصه‌ها و داستان‌های عامیانه مناطق کردنشین ایران گردآوری می‌شود

هیرش شیرزاد – مجری طرح گردآوری قصه‌های عامیانه کردی – در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این‌که داستان‌ها و قصه‌های عامیانه شهرها و روستاهای مناطق کردنشین گردآوری می‌شود، اظهار کرد: پژوهشکده کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان در راستای فعالیت‌های خود از همه علاقه‌مندان به فولکلور کردی دعوت به عمل می‌آورد تا در پروژه گردآوری قصه‌های عامیانه شهرها و روستاهای استان کردستان همکاری کنند.
او با بیان این‌که این طرح پژوهشی در سه فاز سه‌ساله تعریف شده است افزود: فاز نخست در استان کردستان، فاز دوم در استان‌های ایلام و کرمانشاه و فاز سوم در منطقه موکریان اجرا خواهد شد.
مجری طرح گردآوری قصه‌های عامیانه کردی با بیان این‌که کل مناطق کُردنشین ایران از جمله خراسان، زاهدان، شیراز و … در این طرح تعریف شده‌اند، گفت: این طرح در فاز نخست در سطح استان کردستان آغاز شده و همچنان ادامه دارد و فاز دوم و سوم آن نیز طی سال آتی کلید خواهد خورد.
او با بیان این‌که تمامی قصه‌ها و داستان‌های عامیانه مناطق کردنشین ایران با استفاده از تاریخ شفاهی گردآوری خواهد شد، اظهار کرد: ابتدا با ثبت‌نام از استادان، دانشجویان، پژوهشگران و صاحب‌نظران در حوزه ادبیات فولکلور کُردی، افراد مستعد شناسایی می‌شوند، سپس در قالب کارگاه آموزشی این طرح برای آنان تشریح و در نهایت کار پژوهشی آغاز خواهد شد.
شیرزاد با تأکید بر این‌که تمامی افرادی که در طرح جمع‌آوری حکایت‌ها و داستان‌های کردی شرکت داشته باشند، به صورت رسمی به عنوان پژوهشگر پژوهشکده کردستان‌شناسی شناخته و حمایت می‌شوند، ادامه داد: در درجه نخست اولویت با پژوهشگران و محققان و پس از آن افراد صاحب تجربه در فرهنگ عامه و فولکلور است.
او با بیان این‌که این مجموعه منبعی غنی از داستان‌ها و حکایات عامیانه مناطق کردنشین است، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود این فرهنگ در بحث زبان‌شناسی، تاریخ فولکلور، ادبیات کردی، داستان و … اطلاعات گستره‌ای را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.
مجری طرح گردآوری قصه‌های عامیانه کردی با بیان این‌که در فاز نخست، قصه‌های عامیانه شهرستان مریوان و منطقه لیلاخ استان کردستان در شش جلد و در ۲۸۰۰ صفحه‌، جمع‌آوری و تدوین شد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در زمینه طبقه‌بندی علمی داستان‌ها و قصه‌های عامیانه، دانشگاه گوتینگن آلمان همکاری لازم را با دانشگاه کردستان لحاظ خواهد کرد.
او صیانت، حفظ و اهمیت به جایگاه ادبیات و فولکلور کردی را به عنوان گنجینه‌ای که در حال از بین رفتن است مهم‌ترین رسالت طرح پژوهشی جمع‌آوری قصه‌های عامیانه پژوهشکده کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان دانست و یادآور شد: در این مجموعه علاوه بر قصه‌های عامیانه، تاریخ ادبیات و فرهنگ مناطق مختلف، آیین‌ها، رسوم، مردم‌شناسی، جامعه‌شناسی و … جمع‌آوری می‌شود.
علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت‌نام در این طرح تا تاریخ ۲۸ خرداد با مراجعه به پژوهشکده کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان و یا تماس با شماره تلفن ۳۳۶۶۴۶۰۰-۸ داخلی ۲۲۱۸ نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

این مطلب در ایسنا منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *