چرا «جامعۀ باستان‌شناسی ایران» به وزیر علوم نامه نوشت؟
خرداد ۱۴, ۱۳۹۷
وضعیت نابسامان گنبد کبود مراغه تا کی ادامه دارد؟
خرداد ۱۴, ۱۳۹۷

درگذشت استاد بزرگ باستان شناسی اسلامی را به تمام ایرانیان و جامعه باستان شناسی تسلیت می‌گوییم

محمد یوسف کیانی در سال ۱۳۱۷ در بابل از استان مازندران به دنیا آمد. وی در سال ۱۳۴۲ با درجه کارشناسی باستانشناسی و تاریخ هنر از دانشگاه تهران دانش آموخته گردید. یک سال پس از آن با مدرک کاشناسی تاریخ از همان دانشگاه فارغ التحصیل شد. کارشناسی ارشد باستان شناسی را در سال ۱۳۴۴ در همان دانشگاه به پایان رساند. برای ادامه تحصیل به دانشگاه لندن رفت و درسال ۱۳۴۹ با مدرک دکتری رشته باستان شناسی و تاریخ هنر اسلامی از آن دانشگاه دانش آموخته شد.

دکتر محمد یوسف کیانی پس از پایان دوره کارشناسی در وزارت فرهنگ و هنر وقت از سال ۱۳۴۲تا سال ۱۳۵۷مشغول فعالیت در سمت های کارشناسی امور باستان شناسی (۱۳۴۳)، رئیس موزه هنرهای ایران (۱۳۵۴) بود. وی در سال ۱۳۵۵ریاست موزه ملی ایران را به عهده داشت. ایشان علاوه بر فعالیت‌های اجرایی از سال ۱۳۴۹ تا سال ۱۳۵۸ مدیر هیات بررسی و تحقیقات باستان شناسی دشت گرگان بود، که منجر به انتشار مقالات و کتب متعدد شد. وی همچنین مسئولیت نمایشگاه‌های بین المللی مختلی را برعهده داشته که از آن جمله میتوان نمایشگاه هنرهای جهان اسلام لندن سال۱۹۷۳، هنرهای ایران توکیو در سال ۱۹۷۶، هنرهای ایران عهد ساسانی نیویورک در سال۱۹۷۷ را نام برد.

دکتر کیانی از سال ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۸ به صورت نیمه وقت عضو هیات علمی گروه باستان شناسی وتاریخ هنر دانشگاه تهران بود و از سال ۱۳۵۸ به صورت تمام وقت با سمت استادیاری در گروه باستان شناسی و تاریخ هنر دانشگاه تهران کار آموزش را به طور گسترده آغاز نمود. او در این مدت دانشجویان بسیاری را در مقاطع مختلف تربیت کرد، و برای راه اندازی دوره دکتری رشته باستان شناسی تلاش بسیار نمود. وی پس از سالها تلاش در سال ۱۳۸۴ با درجه دانشیاری از این دانشگاه بازنشسته شدند. فعالیت های دکتر کیانی در آموزش و پژوهش باستان شناسی به مدتی بیش از چهل سال منتج به انتشار کتب ومقالات متعدد شده که در این حوزه به عنوان مرجع علمی شناخته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *