مسابقه برای تخریب کلوت‌های افسانه‌ای/ آفرودها بر کویر می‌رانند/ زباله‌ها و ماجرای جانوران موذی
خرداد ۵, ۱۳۹۷
ترک بر پیکر شهر نخستین چشم مصنوعی جهان
خرداد ۵, ۱۳۹۷
نمایش همه

این بار پادگان حریم پاسارگاد را می‌شکند؟

هنوز تکلیف کارخانه رب، شهرک صنعتی و تیرچراغ برق در حریم پاسارگاد مشخص نشده

 

فاطمه علی اصغر

حریم پاسارگاد بار دیگر در معرض شکستن قرار گرفت. هنوز پرونده‌های کارخانه رب گوجه‌فرنگی و ساخت و ساز شهرک صنعتی و تیرهای چراغ برق بلاتکلیف مانده که بار دیگر خبر مخدوش شدن حریم درجه سه محوطه جهانی کوروش با ساخت یک پادگان شنیده می‌شود. مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد می‌گوید:«تا امروز هیچ‌گونه استعلامی برای بر پا کردن این پادگان از ما گرفته نشده است.»

مشاهدات اما نشان از آن دارد که پادگانی در حریم درجه سه پاسارگاد در حال شکل‌گیری است. حمید فدایی، مدیرپایگاه میراث جهانی پاسارگاد اما معتقد است که تا امروز هیچ نقض قوانینی از سوی دست اندرکاران این پروژه دیده نشده اما همه ارگان‌ها و نهادها برای هر گونه ساخت و سازی در حریم محوطه‌ها و بناهای تاریخی باید از پایگاه‌های میراث فرهنگی استعلام بگیرند.

حال باید دید آیا ساخت و سازهای که به تازگی سر گرفته به جایی می‌رسد که قوانین میراث فرهنگی را نقض کند؟ و بعد از آن مسوولان میراث فرهنگی با صرف هزینه‌های کلان مجبور شوند پیگیری‌های حقوقی را از سر بگیرند؟

مروری گذشته نشان می‌دهد که از زمان ثبت آرامگاه کورش و نخستین پردیس یا باغ شاهی در فهرست میراث جهانی تاکنون بارها و بارها حریم آن مورد تعرض قرار گرفته، اما ساخت ناگهانی کارخانه‌ی رب در محدوده‌ی حریم ممنوعه در سال ۱۳۹۳ زخم بزرگی بود که مدت‌ها پیگیری رسانه‌ها و دوستداران میراث فرهنگی و شکایت مسؤولان سازمان میراث فرهنگی منجر به صدور حکم تخریب آن از سوی دادگاه شد؛ حکمی که تاکنون اجرا نشده است.

در این میان شهرک صنعتی نیز در حریم پاسارگاد رو به رشد است. این شهرک بخش‌های بزرگی از حریم را اشغال کرده و از نظر میراث‌فرهنگی و محیط زیستی دردسرساز شده است اما تا امروز سازمان میراث فرهنگی نتوانسته در مقابل آن‌ها اقدامی انجام دهد. گرچه این سازمان مدعی است که مکاتبات بسیاری انجام داده اما این مکاتبه‌ها به نتیجه نرسیده.

نه تنها وضعیت این پرونده مشخص نیست بلکه چند ماه گذشته هم شاهد بودیم که در فاصله‌ کمی از پاسارگاد اقداماتی در حال انجام است. این اقدامات در واقع نشان از ساخت یک شهرک صنعتی داشت. مدیران این شهرک هم خودشان را موظف ندیدند تا از مدیران پایگاه میراث جهانی پاسارگاد استعلام بگیرند و این ساخت و سازها همچنان ادامه دارد.

البته این تخلفات محدود به کارخانه رب و شهرک صنعتی نمی‌شود، و چندی پیش یکی از دوستداران میراث فرهنگی خبر از نصب تیرهای چراغ‌برق داده بود که حریم پاسارگاد را می‌شکست. به گفته او، یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان پاسارگاد، «گردشگری کیهانی» و «اختر گردشگری» است که متاسفانه نصب تیر چراغ برق به فاصله  ۱۰۰ متری آرامگاه کوروش به بهانه عمران و آبادی روستای «ابوالوردی» علاوه بر آلودگی نوری، منظر آرامگاه را نیز تخریب می کند.

محوطه جهانی پاسارگاد، نخستین پایتخت ایرانیان است، محل نخستین باغ شبکه‌بندی و از پیش طراحی شده ایرانیان، نماد ذوق، سلیقه، هنر، و صنعت بشری در بیش از  ٢۵۵٠‌سال پیش است. باید پرسید که چرا مسئولان نهادها و سازمان‌های مختلف خود را موظف نمی‌دانند از سازمان میراث‌فرهنگی استعلام بگیرند و با همفکری و همکاری یکدیگر پروژه‌ها را پیش ببرند؟

 

اخبار مرتبط :

«برق» آرامگاه کوروش را می‌گیرد

پاسارگاد، خسته و بی سامان

کارخانه تولید رُب در مجاورت حریم پاسارگاد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *