۴۰ سال است مدیران میراث از شکلی به شکل دیگر در می آیند
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷
تنها پرسش یک موزه از هر بیننده: در کدامین نقطه ی این جهان پر آشوب ایستاده ای؟
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷
نمایش همه

دفاع از میراث در برابر مدیران میراث

از راست: سمیه ایمانیان (خبرگزاری ایسنا)، فاطمه علی‌اصغر (پایگاه خبری روزآروز)، مریم اطیابی (پایگاه خبری چمدان).

مدیران «میراث» در بزرگداشت روز جهانی موزه‌ها مفتخر شدند به تجلیل از سه خبرنگار پرکار و دلسوزِ عرصۀ میراث فرهنگی: خانم‌ها مریم اطیابی، فاطمه علی‌اصغر و سمیه ایمانیان.

 

تصمیم به تجلیل از این خبرنگاران هم هوشمندانه بود (ببینید چه بر سر سطح هوش آمده!) و هم جای تحسین دارد. کم نیستند خبرنگاران دغدغه‌مند و متعهد دیگری که می‌توانستند در کنار پژوهشگران و کارکنان امین و دلسوزِ «میراث» زیب و زینت جمع فسردۀ «محفل مدیران» باشند؛ آن‌ها که به قول خانم فاطمه علی‌اصغر «از شکلی به شکلی تبدیل می‌شوند» و پیوسته خود را تکثیر می‌کنند.

بعید است «لوح تقدیرِ» مدیرانِ میراث چیزی بر اعتبار این خبرنگاران افزوده باشد؛ ارج و اعتبار آن‌ها از آنجایی آمده که در این سال‌های یأس و نومیدی نه تنها در کنج عافیت به عیش و تماشا ننشستند، بلکه «تخم مجاهدت کشتند و بار مشاهدت چیدند». در برابر تطمیع و تهدیدهای سوداگران تسلیم نشدند و بیم تهمت‌ها و تروشرویی‌ها نیز هراس در دل‌های روشن‌شان نیفکند.

سخنان کوتاهی هم که در محفل مردانۀ مدیران گفتند هم شجاعانه و پرشور بود، هم با درایت و نکته‌سنجی، و هم نشانۀ دغدغه، اشراف و آگاهی، دلسوزی، و مسؤولیت‌پذیری مضاعف‌شان نسبت به میراث فرهنگی کشور. حرکاتِ غیرارادی و اشاراتِ بدن آقای محمدرضا کارگر، مدیر کل امور موزه‌های کشور، هنگام سخنرانی کوتاه یکی از خبرنگاران به خوبی گویای اهمیت و ارزش والای حضور آن‌هاست. وجود و حضورشان مبارک و مایۀ مباهات میراث فرهنگی میهن ماست. وجود نازنین همۀ خبرنگاران و کنشگران دلسوز و متعهدی که از میراث فرهنگی و تمدنی ما در برابر سوداگری و تجاوز و تخریب میراث، به ویژه از آفت مدیرانِ نادان و بدکردار، صیانت می‌کنند مبارک و ارجمند است و آزرده گزند مباد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *