پایه آتشدان ساسانی روی سایت دیوار از کجا آمده؟
اردیبهشت ۱, ۱۳۹۷
هیچ کس در مرگ بندر ترکمن نگریست
اردیبهشت ۱, ۱۳۹۷
نمایش همه

 اول اردیبهشت ماه روز بزرگداشت سعدی

آیا بزرگداشت سعدی شیرازی موجب توجه به مشکل کم آبی قنات تاریخی آرامگاه وی خواهد شد؟

 

قنات تاریخی آرامگاه سعدی یادگار ساسانیان است و حدود هزار و چهارصد سال قدمت دارد. قنات سعدی در طول زمان افسانه هایی را به فرهنگ شیرازی‌ها آورده و از برآورده شدن آرزوهای عاشقانه آنها دل برده است.

در حال حاضر مسوولان میراث فرهنگی درصدد ثبت جهانی و الحاق قنات تاریخی آرامگاه سعدی به ۱۱ قنات تاریخی یونسکو هستند. این قنات تاریخی در سال ۹۵ خشک شد. اما اول آذر ماه سال ۹۶ مسئولان از احیای قنات با انجام پروژه لایروبی و رفع چند انسداد در مسیر آن خبر دادند. آب برگشت و چشم سعدی روشن شد. اما حال قنات همچنان خوب نیست و کم آبی بلای جان آن است.

   

حوضخانه آرامگاه سعدی، معروف به حوض ماهی

پروژه لایروبی و کف شکنی قنات تا پاییز سال ۹۶ کامل نشد و دبی آب در حد دو لیتر در ثانیه ماند. روزی که دوباره آب به حوض رسید امین تجلی مدیر مجموعه سعدیه به رسانه ها گفت:  برای ادامه روند احیاء و بازسازی حدود ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار لازم است که تاکنون ۲۰۰ میلیون تومان آن محقق شده است.

قنات سعدی در طول زمان با فرهنگ مردم منطقه فارس پیوندی عمیق برقرار کرده تا آنجا که شیرازی‌ها آن را در برآورده شدن آرزوهای عاشقانه خود دخیل می‌دانند. می‌گویند بخت دختران و پسران را می‌گشاید. اگر لباستان را در آن بشویید بیمار نمی‌شوید و اگر به مزرعه ببرید محصول خوب و بدون آفتی درو می‌کنید.

  

در روز جهانی سعدی به دیدار شیخ اجل می‌رویم و دقایقی در کنار آب قنات می‌نشینیم در حالی که نمی‌دانیم خشکسالی و مشکلات انسانی تا چه زمانی بستر رقص ماهیان را در این آب مهیا نگه می‌دارد، چراکه به گفته کارشناسان خشکسالی آب سطحی و میان سطحی این قنات را خشک کرده است، اما خوش‌بختانه آب زیرسطحی آن هنوز خشک نشده و این نشان‌دهنده زنده بودن این قنات تاریخی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *