گردشگران زیارت را کشتند
فروردین ۲۹, ۱۳۹۷
تعلیق فرم و محتوا در گسست سنت و مدرنیسم
فروردین ۲۹, ۱۳۹۷
نمایش همه

روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی

متاسفانه در حالیکه هرسال مراسمی در این روز در کشورمان برگزار می‌شود، اما وضعیت ابنیه و محوطه‌های تاریخی روز به روز بدتر از گذشته است

روز ۲۹ فروردین مطابق با ۱۸ آوریل به نام روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی ثبت شده. بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی تلاش جهانی برای افزایش آگاهی عمومی درباره میراث تاریخی و کوشش برای حفاظت و حمایت از این یادمان‌هاست. انتظار می‌رود اجرای برنامه‌ها در این روز موجب جلب توجه مردم و مقامات دولتی نسبت به وضعیت و آسیب پذیری ابنیه تاریخی شود.

پیشنهاد نام‌گذاری این روز توسط شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌ها معروف به ایکوموس در سال ۱۹۸۲ به یونسکو ارائه و پس از تصویب به نام روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی اعلام شد. ایکوموس هر سال به مناسبت این روز موضوعی را اعلام می‌کند. اعلام موضوع سالانه امکان ایجاد ارتباط میان این موضوع جهانی و شرایط و واقعیت‌های محلی و ملی را فراهم می‌سازد.

متاسفانه در حالیکه هرسال مراسمی در این روز در کشورمان برگزار می‌شود، اما وضعیت ابنیه و محوطه‌های تاریخی روز به روز بدتر از گذشته است. به نظر می‌رسد ارائه گزارش از عملکرد سازمان‌های مربوطه درباره حفظ بناهای تاریخی کشور در این روز کمترین توقعی است که باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *