حمله داعش به کارخانه سیمان شهرری
فروردین ۲۱, ۱۳۹۷
روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی
فروردین ۲۱, ۱۳۹۷
نمایش همه

گردشگران زیارت را کشتند

 سنگفرش کوچه‌ها تخریب شده و اسکلت‌های بتنی و ورق‌های شیروانی از دل خانه‌های روستا بد چشمی می‌کنند. مسیر روستا به آبشار زیر سایه سنگین ساختمان‌های بلند و بدقواره رفته است.

روستای تاریخی و زیبای زیارت در جنوب شهر گرگان را از بهترین نقاط گردشگری استان گلستان می‌دانند. اما ساخت و ساز بی رویه و هجوم گردشگران چهره این روزهای زیارت را به کلی تغییر داده است. زیارت یکی از ده روستای دارای بافت تاریخی با ارزش در کشور محسوب می‌شود و در سال ۸۵ ثبت ملی شده.

گردشگرانی که در ایام نوروز به زیارت رفتند از آنچه دیدند متعجب بودند. بر اساس مشاهدات خبرنگار «میراث‌خبر» سنگفرش کوچه‌ها تخریب شده و اسکلت‌های بتنی و ورق‌های شیروانی از دل خانه‌های روستا بد چشمی می‌کنند. مسیر روستا به آبشار زیر سایه سنگین ساختمان‌های بلند و بدقواره رفته است. فقدان نظارت کافی از سوی سازمان میراث فرهنگی و نبود همکاری دیگر دستگاه‌های اجرایی چهره جدیدی از روستا خلق کرده که هیچ شباهتی به بافت‌ روستاهای تاریخی ندارد.

حمید یکی از گردشگرانی که به همراه خانواده از مشهد به زیارت آمده بود در نیمه راه  آبشار می‌گوید: “پشیمانم، متاسفم، نمی دانم چه موقع این بلا به سر اینجا آمده. هشت سال پیش آمده بودم و دو روز در زیارت ماندم. بسیار زیبا بود. الآن از رفتن به سمت آبشار و ماندن در روستا منصرف شدم و نیامده برمی‌گردم”

جنگل‌های زیبای ناهارخوران در جنوب شهر گرگان قرار دارند. جنگل را که طی کنید تابلویی ورود شما را به روستای زیارت خوش‌آمد می‌گوید اما چشمان شما روستا نمی‌بیند. آنچه در نظر است آپارتمان و ساختمان است که اکثر مغازه‌های پایین آنها دفتر مشاوران املاک شده. تصویری که شما را  به یاد شهرک‌های تازه ساخت حومه کلان شهرها می‌اندازد.

مهر ماه سال گذشته دادستان گرگان به خبرنگار ایرنا گفته بود:”مقصران اصلی ساخت و سازهای غیرمجاز در روستای زیارت شماری از مسئولان ذیربط قبلی و بعضا کنونی هستند که به دلایل مختلف در بحث نظارت و اجرای قانون کوتاه آمده‌اند. ”

خانه‌های قدیمی زیارت که این روزها مهجور‌تر از همیشه‌اند اکثرا حیاط ندارند و مثل ماسوله حیاط منازل قسمتی از بام خانه‌ای دیگر یا بخشی از معبر است. غالب آنها در فاصله‌های نیم تا یک متری از زمین قرار دارند، که این کرسی چینی از نفوذ رطوبت جلوگیری می‌کند. مهم تر از همه مصالح ساخت است که از ترکیب سنگ و چوب شکل می‌گیرد.

این روستا میراث گذشته‌های دور است و در گذر تاریخ به روزگار ما رسیده. عده‌ای گمان می‌کنند که نام زیارت به دلیل وجود امامزاده عبدالله در آن است اما کارشناسان با توجه به آثار به دست آمده از شهر سوخته و تعدادی از روایات, معتقدند در گذشته بوداییان از نقاط مختلف آسیا برای عبادت و زیارت با پای پیاده به این منطقه می‌آمدند. این اتفاق در طول صدها سال ادامه داشته و عامل نام گذاری “زیارت” بوده است.

زیارت به غیر از بافت تاریخی, جنگل و آبشار , آبگرم معروفی در کنار امامزاده عبدالله دارد که در دانشنامه گلستان از آن به “گرماندو و گرماب” یاد شده است.

زیارت در ارتفاع یک‌هزار متری از سطح دریا در ۱۷کیلومتری جنوب شهر گرگان واقع شده است، این روستا ازشمال به «ناهارخوران» وارتفاعات «بندسر» و «خمام شهر»، از شرق به ارتفاعات «خال دره» و از غرب به ارتفاعات «ادیم» و «مازوکش» و «کمرسر» و از جنوب به آبشار و ارتفاعات پوشیده از جنگل محدود می‌شود.

با دیدن عکس‌های اختصاصی میراث خبر به عیادت “زیارت” بروید در روزهایی که حال و احوالش خوب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *