بلندترین پل معلق خاورمیانه قطع شد
فروردین ۱۵, ۱۳۹۷
آتش سوزی کاخ سرهنگ‌آباد
فروردین ۱۵, ۱۳۹۷
نمایش همه

آتش در جان کاخ سرهنگ‌آباد

مسوولان میراث استان اصفهان ادعا می‌کنند خسارت قابل توجهی به این بنا وارد نشده اما کاخ سرهنگ‌آباد از سالها پیش مورد بی مهری بوده و به تدریج بخش‌هایی از آن تخریب و در معرض فرسودگی قرار گرفته بود

نخستین روز پس از تعطیلات نوروزی سال ۱۳۹۷ با خبر آتش سوزی عمارت کاخ سرهنگ‌آباد موسوم به کاخ چهلستون اردستان همراه شد.

کاخ سرهنگ‌آباد که سال‌ها مورد بی مهری مالکین این بنا و کم توجهی مدیران میراث فرهنگی بود طعمه حریق شد و بخش زیادی از سازه‌های چوبی خود را از دست داد. گزارش‌ها حاکی است بیش از ۸۰ درصد سازه‌های چوبی کاخ سرهنگ‌آباد به خاکستر تبدیل شده و تنها ۵ ستون از مجموعه ستون‌های این بنا باقی مانده. این درحالی است که مرحله نخست بازسازی این بنا توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۹۶ شروع شده و معادل ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده بود. گرچه گفته می‌شود مرمت بنا در آبان ماه سال ۱۳۹۶ به دلیل کمبود اعتبار متوقف شده بود.

گرچه مسوولان میراث استان اصفهان ادعا می‌کنند خسارت قابل توجهی به این بنا وارد نشده اما کاخ سرهنگ‌آباد از سالها پیش مورد بی مهری بوده و به تدریج بخش‌هایی از آن تخریب و در معرض فرسودگی قرار گرفته بود. عمارت سرهنگ‌آباد که متعلق به امیرحسین خان عامری بوده دارای معماری مشابه کاخ چهلستون اصفهان و باغ عفیف آباد شیراز است، پیش از این در ۲۸ تیرماه سال ۱۳۵۵ با شماره ۱۲۷۸ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده اما همچنان مالک خصوصی دارد؛ و مالکین آن از واگذاری این عمارت به سازمان میراث فرهنگی امتناع کرده اند. گفته می‌شود روز پیش از وقوع آتش سوزی مشاجره‌ای بین دو نفر از مالکان این بنا رخ داده.

عمارت کاخ سرهنگ‌آباد در روستای سرهنگ‌آباد از توابع دهستان سفلای زواره و در ۷۶ کیلومتری شرق شهرستان اردستان از شهرستان‌های استان اصفهان قرار دارد. این عمارت  توسط سهام السلطنه عرب عامری در دوره ناصرالدین شاه قاجار حدود سال ۱۲۹۹ قمری ساخته شده و به عنوان مجموعه کاملی از یک بنای شاهانه مورد استفاده بوده. بنا دارای سقف‌های چوبی و تزئینات سنگی شبیه به عالی‌قاپو و چهل‌ستون و گچبری‌هایی بی‌نظیر است. همچنین در ساختمان بنا از تزئینات آیینه‌کاری، نقاشی، منبت و معرق، تا تراش سنگ‌ها استفاده شده. بخش موسوم به شاه‌نشین عمارت در ۳ طبقه شاخته شده و ایوان جنوبی آن مشتمل بر یک استخر بزرگ با پوشش فلزی است. به جز سقف کاخ و شاه‌نشین که دارای پوشش فلزی است سایر بخش‌های عمارت از خشت ساخته شده. مساحت کلی عمارت حدود ۶۰۰ مترمربع است که با کوشک اصلی که در ۳ طبقه احداث شده، جمعا ۱۵۰۰ متر مربع زیربنا دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *