آیین‌های نوروز در ایران
فروردین ۷, ۱۳۹۷
عکاسی در سفر
فروردین ۷, ۱۳۹۷
نمایش همه

حریم خانه پدری رضاشاه شکست

حریم موزه مردم شناسی آلاشت که در خانه پدری رضاشاه قرار دارد، با ساخت یک بنای بلند با مجوز میراث فرهنگی شکسته شد.

عمارت موزه مردم شناسی آلاشت در فهرست آثار ملی ثبت شده با این حال ساختمانی بلندمرتبه چسبیده به آن قد کشیده؛ نقشه های ساخت بنای بلند جدید حاوی مهر تایید کارشناسان میراث فرهنگی است.

آلاشت یکی از شهرهای شهرستان سوادکوه در استان مازندران است. نام آلاشت در زبان محلی به معنی آشیانه عقاب است. وجه تسمیه آن نیز احتمالاً وجود عقابهای فراوان در کوه‌های بلند این منطقه‌است. این شهر زیبا و باطراوت با دارا بودن آب و هوای پاک و مفرح کوهستانی، بافت تاریخی به ثبت رسیده در فهرست میراث ملی، بقاع متبرکه امامزادگان، بنای مسجد امام حسین(ع) با معماری منحصر به فرد (۱۳۵۲)، موزه مردم شناسی در ساختمانی با قدمت بالغ بر۱۵۰  سال، رصدخانه و جاذبه های فراوان دیگر از مکانهای دیدنی مازندران به شمار می‌آید.

آلاشت به دلیل موقعیت جغرافیایی خود، کمتر مورد توجه فاتحین ایران بوده است. علاوه بر موزهٔ مردم شناسی، مسجد امام حسین (ع) آلاشت توسط استاد حسین لرزاده معمار نام آشنا نیز نزد مردم از اهمیت خاصی برخوردار است، این مسجد درسال ۱۳۵۲ ساخته شد. مسجد امام حسین با معماری منحصربه‌فرد، طاق‌نماهای جناغی، پلان درون‌گرا و کشیدگی باسیلیکایی و گنبد ۱۲ وجهی رک یکی از زیباترین مساجد شمال ایران است که با مصالح مختص به اقلیم سرد و کوهستانی (عمدتاً سنگ) چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌نماید. جز دو ساختمان معروف زادگاه رضاشاه (موزه مردم شناسی) و مسجد امام حسین، ساختمان خاص دیگری در جنوب شرقی شهر آلاشت و در جوار روستای گلیان به نام دختر پاک وجود دارد، این ساختمان مقبره یک دختر معصوم بوده که آلاشتی‌ها از زمان‌های قدیم معتقد بوده‌اند تنها زنان می‌توانند از این آرامگاه بازدید نمایند و مردان حق ندارند وارد این مزار شوند.

موزه‌های انسان شناسی فرهنگی مستقر در مکان‌های مختلف از جاذبه‌ی بسیاری برخوردارند و باعث شناخت اقوام مختلف از بخشی از محیط زیست انسانی خود شده و احترام به آن و پایداری فرهنگ‌ها و سنت‌ها و زنده نگه داشتن آنها می‌شود. یکی از موزه‌های مردم شناسی فرهنگی در ایران موزه مردم شناسی آلاشت است. این موزه در محل خانه‌ای ایجادشده که گفته می‌شود: “متعلق به پدربزرگ رضاشاه، معروف به مراد‌علی‌خان (کشته شده در جنگ هرات در سال ۱۸۵۶ میلادی) بوده که بعدها این عمارت در اختیار مصطفی‌خان برادر عباسعلی‌خان پدر رضاشاه قرار می‌گیرد. طبقه دوم ساختمان موزه مردم شناسی آلاشت در سال ۱۳۳۶ هجری خورشیدی بر اثر زلزله تخریب شده و در سال ۱۳۴۸ خورشیدی، وزارت فرهنگ و هنر به دستور وزارت دربار خانه پدری رضاشاه را خریداری کرده و در همان سال هم محله قدیمی روستای آلاشت (که بعدها شهر شد) به عنوان تنها بافت تاریخی استان، با شماره ۸۶۷ ثبت ملی می‌شود. از سال ۱۳۴۹ تاسال ۱۳۵۳، طبقه دوم موزه مردم شناسی آلاشت را براساس بافت قدیمی بازسازی کرده البته در بافت آن تغییری ایجاد نشد ودر (سال۱۳۵۳ خورشیدی) خانه‌ی زادگاه رضاخان به عنوان یک ساختمان فرهنگی و با عنوان موزه‌‌ی رضاشاه پهلوی احیا و تا سال ۱۳۵۸ فعال بوده است. پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی یک سال به عنوان دبیرستان استفاده می‌شود. در سال ۱۳۵۹ ساختمان به وزارت آموزش و پرورش سپرده می‌شود. پس از آن به کتابخانه عمومی آلاشت تبدیل می‌شود تا اینکه در سال ۱۳۸۷ با کمک شهرداری و اهالی، ساختمان به عنوان نمایشگاه مردم شناسی کار خود را آغاز می‌کند و بعد از سفر رییس جمهوری وقت به عنوان یکی از مصوبه‌های دولت نهم در تجهیز موزه مردم‌شناسی آلاشت، اقداماتی صورت گرفت و در سال ۱۳۸۸ به عنوان «موزه مردم شناسی شهر آلاشت» رسماً افتتاح می‌شود.

یکی از منبرهای چوبی موزه که در حسینه های آلاشت قرار داشته و برخی اشیاء معرف شیوه زندگی مردم محلی

 

کاتی یا نردبان چوبی منطقه از چوب درخت گلابی، گهواره چوبی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *