هگمتانه را آسفالت کردند!
اسفند ۱۵, ۱۳۹۶
دره شیرز در خروش سیمره
اسفند ۱۵, ۱۳۹۶
نمایش همه

چشمه علی شهر ری باز هم خشک شد

چشمه‌علی هشت‌هزارساله‌ی شهرری دو سرچشمه دارد؛ یکی در شمال کتیبه‌ی قاجاری فتحعلی‌شاهی است و دیگری در جنوب آن.

امیرمصیب رحیم‌زاده، مدیر میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرری، تابستان امسال گفته بود: «در یکی دو روز گذشته ناگهان دبی آب در چشمه‌علی شهرری پایین آمد و این چشمه خشک شد. امروز دوباره آب به جریان افتاده، اما بسیار کم.»

به‌گفته‌ی او، در این زمینه باید مطالعات زمین‌شناسی صورت بگیرد و مسؤولان در اداره‌ی میراث‌فرهنگی تهران در حال رسیدگی به این مسأله هستند. آنها باید با دیگر ارگان‌ها و نهادهای مربوط، به‌ویژه سازمان زمین‌شناسی، هماهنگی انجام دهند تا مشخص شود دلایل اصلی این اتفاق چه بوده است.

رحیم‌زاده در برابر این پرسش، که نظر خود شما در مقام مدیر میراث‌فرهنگی درباره‌ی این پیشامد چیست، می‌گوید: «تا زمانی که تیم کارشناسی در این زمینه تشکیل و نتایج کار آنها اعلام نشود، من نمی‌توانم هیچ‌گونه اظهارنظری در این زمینه داشته باشم.»

در این میان به سراغ ادیب‌زاده، باستان‌شناس میراث‌فرهنگی تهران، رفتیم که گفته می‌شد مسؤول پیگیر این قضیه در میراث‌ تهران است. اما این باستان‌شناس می‌گوید که مسؤولیتی در این زمینه ندارد و باید اول مشخص شود که واقعاً چشمه خشک شده بوده یا نه و اصلاً نمی‌تواند در این زمینه نظر بدهد. او باستان‌شناس است نه کارشناس زمین‌شناسی.

 اهالی شهر ری می‌گویند سرچشمه‌ی شمالی هنوز کم‌آب است دفعه قبل که آب خشک شد؛ گمانه‌زنی‌هایی درباره‌ی دلایل خشک شدن چشمه‌علی مطرح شده بود، یکی از این دلایل پایین‌ آمدن آب‌های زیرزمینی به دلیل روند بی‌رویه‌ی کشاورزی و استفاده‌ی نادرست از آب بود و دیگری عبور مترو شهرری.

مسؤول میراث شهر ری می‌گوید از شهریور امسال سرچشمه‌ی شمالی گل‌آلود و آب راکد بوده است. او می‌گوید: «مسؤولان شهرداری باید در این زمینه تحقیقات لازم را انجام دهند، ما کسی را در این زمینه متهم نکردیم. بلکه خواستار رسیدگی به این پرونده شدیم که از خطرات بعدی، که امکان دارد چشمه علی را تهدید کند، جلوگیری کنیم.»

گفت‌و‌گو با اهالی چشمه‌علی هم ضد و نقیض‌های بسیار دارد. یکی از خشک شدن قطعی چشمه‌علی می‌گوید و دیگری از کم شدن آب آن. بااین‌حال یکی از اهالی می‌گوید: «قبلا سرچشمه‌ی شمال چشمه‌علی پر از آب و ارتفاع آن بالا بود اما امروز ارتفاع آن خیلی کم شده است. درحالی‌که بارندگی‌های سال گذشته بسیار خوب بوده و این نشانه‌ی خوبی نیست.»

چشمه‌علی شهرری درست در خاستگاه تمدن سفال سرخ، یکی از تمدن‌های بزرگ ایران، جای دارد. این خاستگاه در درازای تاریخ دارای استقرار زندگی بوده و از دوران هشت هزار سال پیش تا دوران اشکانیان و شکل‌گیری باروی ری، و سپس دوران ساسانی و قاجاری، شاهد زندگی در آن بوده‌ایم.

حال باید دید که آیا مسؤولان در این زمینه کمیته‌ای تشکیل می‌دهند و مسائل زمین‌شناسی، اقلیمی و عوامل انسانی دخیل در به‌وجود آوردن این اتفاق را بررسی می‌کنند یا همچنان صحت آن را زیر سؤال می‌برند و صورت مسأله را کاملاً پاک می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *