افتتاح نمایشگاه موزه لوور در تهران
اسفند ۱۵, ۱۳۹۶
هگمتانه را آسفالت کردند!
اسفند ۱۵, ۱۳۹۶
نمایش همه

شما ایرانی‌ها باید قدردان ما باشید

روز ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ مصاحبه مطبوعاتی با ژان لوک مارتینس رییس موزه لوور به مناسبت برگزاری نمایشگاهی از آثار لوور در موزه ملی ایران برگزار شد. رییس موزه لوور در ابتدای این مصاحبه مطبوعاتی در مورد کاوش‌های مهم و ارزشمند‌ باستان‌شناسان فرانسوی در ایران گفت و از ژان دیولافوا هم نام برد.

این قدردانی در موزه ملی ایران از باستان‌شناسان فرانسوی در قرن نوزدهم در حالی است که ژان دیولافوا در خاطراتش نوشته است که دیروز گاه سنگی بزرگی را که در روزهای اخیر پیدا شده با تاسف تماشا می کردم. در حدود دوازده هزار کیلو وزن دارد. تکان دادن چنین توده عظیمی غیرممکن است. بالاخره نتوانستم به خشم خود مسلط شوم و با پتکی به جان حیوان سنگی افتادم. ضرباتی وحشیانه به او زدم. سر ستون در نتیجه ضربات پتک مثل میوه رسیده از هم شکافت..

با این حال وقتی خبرنگار روزآروز به این خاطرات و خروج آثار ایران بر خلاف توافقات انجام شده با ایران یاد کرد گفت:« می‌خواستم شرحی بدهم در مورد شرایطی که این آثار از ایران خارج شدند. برخلاف آنچه می‌گویید ما باید اصلا بدانیم باستان‌شناسی چه بوده‌ است. کاوش‌های باستان‌شناسی در جهان بسیار گسترده است. تعداد زیادی کشور به دلیل اهمیت کاوش‌ها به ما این درخواست را دادند که باستان‌شناسان ما در آن کشورها کاوش کنند. در مورد فرانسه هم باستان‌شناسان خارجی درخواست دادند که کاوش کنند.»

او ادامه داد که در مورد ایران یک اقدام کاملا قانونی بوده و به توافق طرفین بوده و از ما درخواست کردند که در ایران کاوش کنیم. باید دید در اواخر قرن نوزده باستان شناسان فرانسوی به ایران آمدند و عمر و زندگی شان را در ایران گذاشتند. مدت زیادی کار کردند آثاری که از کاوش‌های ایران به دست آمد تعدادی همینجا ماند و آثاری را به عنوان تشکر به ما دادند.

موزه لوور در فرانسه دپارتمان بزرگی را به ایران اختصاص داده به طوریکه رییس دولت وقت ایران از ما قدردانی کرد. شما ایرانی‌ها باید از ما قدردان باشید که این آثار را به نمایش درآوردیم. این تاریخ گذشته و همکاری‌های مشترک در باستان‌شناسی بین دو کشور بود و البته ما به تعاملات آینده فکر می‌کنیم.

رییس موزه لوور در حالی از تعاملات آینده صحبت کرد که در حال حاضر تعدادی از نقاشی‌های قاجاری کاخ گلستان به‌منظور شرکت در نمایشگاه موزه لوور فرانسه مرمت و آماده‌سازی می‌شوند، از جمله تابلوی بزرگ «صف سلام فتحعلی‌شاه» با ابعادی حدود ۳۷ متر که در نوع خود یکی از بزرگ‌ترین تابلوهای نقاشی دنیا محسوب می‌شود. این تابلو نقاشی تا به امروز در ایران به معرض نمایش گذاشته نشده است.

فاطمه علی‌اصغر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *