تندیس ابوالهول در ایران
بهمن ۱۸, ۱۳۹۶
تخریب سیراف به نام ساماندهی
بهمن ۱۸, ۱۳۹۶
نمایش همه

کلیسای مسروب ارامنه اهواز رو به ویرانی است

اموال و اشیا کلیسا در سالن رها شده و بخشی از آن را معتادان به سرقت برده اند

اموال و اشیا کلیسا در سالن رها شده و بخشی از آن را معتادان به سرقت برده اندپیروان حضرت عیسی(ع) از جمله ارامنه مردمانی هستند که قرن‌هاست با مسلمانان همزیستی دارند. در خوزستان هم دیرینه‌گی زندگی مسیحیان از سابقه طولانی برخوردار است. در ایران مردم مسلمان با پیروان ادیان الهی زندگی مسالمت آمیزی داشته اند. متاسفانه باید بگویم اماکن متعلق به ارامنه در خوزستان و اهواز از وضعیت نگران کنندهای برخوردار است مقصر را به دلایلی که خواهم گفت شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب می دانم.

وضعیت فعلی سالن کلیسا در روزهای اخیر

عکس بالا تصویر نگران کننده فعلی کلیسا است. اگر چه تعداد ارامنه اهواز فقط پنج خانوار است اما این دلیل بر آن نمیشود که کلیسا به‌ عنوان یک مکان تطهیر شده برای عبادت به مرور رو به ویرانی رفته و سپس آن را به فروش برسانند تا سرنوشتی مشابه بسیاری از کلیساهای متروکه یا تخریب شده پیدا کند.
اخیرا به زور و اصرار، شورای مورد نظر حاضر شد پس از ماهها تلاش و البته همکاری ژرژ سرکیسیان و درنیک دانیلیان هزینه نصب یک درب برای آرامستان که پاتوق معتادان شده بود را بدهد. چه تلاشی بود برای پافشاری آنها که هزینه‌های نصب یک درب که از پاتوق شدن رهایی می داد را پرداخت کنند.
این شورا به دلیل مهاجرت عمده ارامنه ساکن خوزستان به دیگر شهرها و کشورها یا در صدد فروش اموال خود است یا آنها را رها کرده است چون بدش نمی آید که سرمایه گذاری‌هایش را در شهری مثل اصفهان که شورای خلیفه گری آنجا متمرکز است انجام دهد.
از جمله این مکان‌ها کلیسای مسروپ ارامنه و مدارس رافی و کارون ارامنه اهواز هستند. شورای خلیفه گری ارامنه حتی ناتوان از مرمت کلیسا و ساماندهی مدرسه ارامنه اهواز برای استفاده از همکیشان خود و یا حتی بهره‌برداری برای فعالیت‌های فرهنگی است. مگر وجود ۵ خانوار دلیلی بر چشم پوشی برای تخریب و ویرانی اماکن فرهنگی و مذهبی به عنوان بخشی از پیشینه تاریخی یک شهر است؟

اشیا شکسته کلیسا و زباله هایی که در داخل آن جمع شده است

کلیساها و قبرستان‌های ارامنه اهواز در فهرست آثار ملی ثبت نشده. پیشتر نماینده ارمنی‌های اصفهان و جنوب کشور در مجلس حفاظت از کلیساهای خوزستان را موضوعی مهم می‌داند: «شورای خلیفه گری باید توجه بیشتری به این کلیساها نشان دهد و مانع از تخریب دیگر کلیساهای باقی مانده در این استان شود.»
بعد از تخریب کلیسای کلدانی آشوری کاتولیک اندیمشک در اواخر سال ۱۳۸۵ و ناتوانی سازمان میراث فرهنگی برای حمایت و حفظ این اثر، به نظر می‌رسید ثبت کلیساهای استان خوزستان در فهرست میراث ملی بیش از پیش اهمیت پیدا کند اما این اتفاق نیفتاد. در حال حاضر دو کلیسا نیز در شهر مسجدسلیمان وجود دارد و هر دو کاربری مذهبی خود را از دست داده اند. عبادتگاه موجود در سد اندیمشک چندین دهه است متروکه شده است. تنها کلیسای ثبت شده در استان خوزستان، کلیسای سورپ گاراپت آبادان است که در سال ۱۳۱۹ ساخته شد.
در شهر اهواز هم سه کلیسا وجود دارد؛ کلیسای مسروپ که ترداد داویدیان که در شرکت نفت مشغول به کار بوده آن را طراحی و ساخته است. این کلیسا که در یکی از نقاط مرکزی اهواز قرار دارد. کلیسای دیگر به نام شبانیکو تقریبا بلا استفاده است. کلیسای کلدانی آشوری کاتولیک بیشترین فعالیت را در اهواز دارد که در خیابان نادری واقع شده است.

کلیسای مسروپ مقدس توسط «ترداد داویدیان» در سال ۱۳۴۷ خورشیدی که در شرکت ملی نفت مشغول به کار بوده طراحی و ساخته شد

در دو سال گذشته بسیار تلاش کردم که نظر مسئولان استان از جمله استانداری و شهرداری را به موضوع اماکن متعلق به پیروان ادیان جلب کنم. خدا را شکر میکنم که استانداری و شهرداری هزینه ساماندهی محوطه بیرون از آرامستان ارامنه را پرداخت کردند و اجرا شد. اما دریغ از اینکه حتی شورای خلیفه گری اصفهان یک قدم بردارد و در زمان اجرای پروژه ساماندهی حضور پیدا کند. انتظار می‌رود که ابتدا حرمت مکان مقدس را متولی نگه دارد.

مجتبی گهستونی، فعال میراث فرهنگی خوزستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *