حریم تخت جمشید می شکند
بهمن ۱۶, ۱۳۹۶
تندیس ابوالهول در ایران
بهمن ۱۶, ۱۳۹۶
نمایش همه

مدیر نالایق عامل فروریزی سازه های آبی شوشتر

پس از فرو ریختن سازه های آبی شوشتر که هشت سال از ثبت شدن جهانی آن می‌گذرد، بسیاری از کارشناسان میراث فرهنگی که در جریان مسایل و اتفاقات این مجموعه ارزشمند هستند، می گویند؛ مدیریت نالایق پایگاه عامل اصلی این اتفاق بوده است.

محل ریزش در تصویر مشخص شده

مدیر پایگاه ثبت جهانی سازه های آبی شوشتر از احتمال تخریب خبر داشته است چراکه در پاسخ به خبرنگار ایلنا در مورد احتمال آسیب دیدن بازدید کنندگان می گوید: به دلیل اینکه خطرات این بخش را احتمال می دادیم از قبل مسیر آن را بسته بودیم و جایی نبوده که بازدید کننده ای به آنجا برود

کارشناسان مرمت و فعالان میراث فرهنگی به میراث خبر گفته اند: ما پیشتر به مدیریت هشدار داده بودیم که احتمال ریزش این بخش وجود دارد اما از سوی بیژن حیدری زاده هیچ گونه اقدام و دستوری مبنی بر مرمت و استحکام بخشی آن صادر نشد. حیدری زاده روز پس از حادثه به خبرنگاران گفت: این طاق در گذشته به صورت اضطراری و برای رفع خطر به منظور حفاظت از طاق های تاریخی اجرا شده و ارزش تاریخی نداشته است. این در حالی است که کارشناسان می گویند این بخش هیچ گاه مرمت نشده و قسمتی از صخره دستکند ۱۷۰۰ ساله مجموعه است که در خطر قرار گرفته بود. ریزش این صخره دستکند، تلنگر و تاکید دوباره ای برعدم مدیریت صحیح در پایگاه سازه های آبی شوشتر است. سوء مدیریتی که تنها به مرمت و حفظ مجموعه محدود نمی شود. زیبایی بصری در مسیر بازدید، جای خالی تبلیغات و غفلت از برنامه های پیش بینی شده داستان این سال های محوطه ثبت جهانی شوشتر است.

عکس اختصاصی میراث خبر

محل ریزش در تصویر مشخص شده

مازیار کاظمی کارشناس و از سرپرستان سابق مجموعه تخت جمشید، دوسال پیش در بازدید از پایگاه شوشتر گفته بود: با اینکه کارشناسان با ارائه برنامه، سازه‌های آبی شوشتر را در فهرست میراث‌جهانی قرار دادند اما به نظر می‌رسد که هیچکدام از برنامه‌های درنظر گرفته اجرا نشده است. چندی پیش وقتی از این مجموعه بازدید کردم، کارشناسان در حال نقشه‌برداری بودند درحالی که حداقل‌های یک اثر جهانی در مرحله اول، پاکسازی و رفع آسیب‌های منظری و رفع ساختارهای اطلاع رسانی و مشکلات آن در مجموعه است. این کارشناس در پاییز ۹۴ اعتقاد داشت: “در سایت جهانی شوشتر هنوز سامانه اطلاع‌رسانی مناسب وجود ندارد و شوشتر است با انبوه لوله‌های داربست، کلی راه باقی است تا این سایت از حالت کارگاهی درآید و به سایت موزه‌ فرهنگی تبدیل شود” وضعیتی که در بازدید میدانی خبرنگار میراث خبر در هفته نخست بهمن ماه ۱۳۹۶ همچنان برقرار است.

ریزش یکی از طاق های این مجموعه در اثر غفلت متولیان آن زنگ خطری است تا شاید مدیران سازمان میراث فرهنگی به خود بیایند و راهی برای نجات این مجموعه منحصر به‌فرد باز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *