خوزستان در بیم‌وامید مدیریت جدید میراث‌فرهنگی
دی ۱۲, ۱۴۰۰
معتادان بار دیگر خانه پدری جلال را فتح کردند
دی ۱۲, ۱۴۰۰
نمایش همه

سیاسی‌کاری در شیراز، ۵۷ هکتار بافت تاریخی زیر و رو می‌شود

انجمن‌های علمی کشور در نامه ای به رییس جمهور هشدار دادند: با تصمیمات سیاسی قبر ۵۷ هکتار بافت تاریخی شیراز را کنده‌اند

اتحادیه انجمن‌های علمی معماری، مرمت و شهرسازی کشور زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از رییس جمهور خواست؛ تا قبل ازتخریب بافت تاریخی شیراز، به این موضوع ورود کند.

این اتحادیه به نمایندگی از دانشجویان سراسر کشور در سه رشته معماری، مرمت و شهرسازی، در نامه سرگشاده خود از تخریب‌های سازمان یافته و گستردهٔ از گذشته تا امروز در بافت تاریخی شیراز معترض شد و نسبت به آینده این بافت تاریخی هشدار داد.

در این نامه آمده است: «امضا کنندگان این نامه جمعی از اساتید دانشگاهی و سردبیران ۶ مجله علمی پژوهشی معتبر کشور با تخصص معماری و شهرسازی هستند که هر کدام نزدیک به ۴۰ سال فعالیت آموزشی، پژوهشی و اجرایی داشته و نشر حدود ۴۰ عنوان کتاب دانشگاهی و صدها مقاله و طرح پژوهشی و آموزش به هزاران دانشجو بخشی از فعالیت‌های انجام شده آن‌هاست.

در چند هفته گذشته تعداد زیادی از متخصصان معماری و شهرسازی ایران نگرانی خود را از طرح تخریب بیش از نیم میلیون متر مربع از بافت تاریخی شیراز به بهانه گسترش حرم شاه چراغ (ع) ابراز کرده و در نامه ۱۸۰ نفر از آنان به جنابعالی و حدود ۵۰ نفر دیگر به وزیر محترم میراث فرهنگی، مخالفت‌شان را با اجرای این طرح اعلام کرده‌اند. از نگاه متخصصان معماری، این طرح تاکنون ضربات هولناکی به تاریخ شیراز وارد کرده و با ادامه آن فاجعه‌ای تاریخی اتفاق خواهد افتاد.

این شهر کهن از حوادث مختلف روزگار و حتی زلزله‌های مهیب سر برآورده و میراث ۱۴۰۰ ساله ارزشمندش را به ما سپرده، ولی نسل ما به جای امانتداری، در جهت نابودی‌اش گام برداشته است. در چند دهه گذشته چندین هکتار از بافت تاریخی شیراز را از بین برده‌اند و اکنون نیز مسئولان رده بالای شهر برای اجرای کامل طرح و تخریب ۵۷ هکتاری یک صدا شده‌اند و آن را در نامه ۲۹ آذر امسال به جنابعالی اعلام کرده‌اند.

ریاست محترم جمهور، نخستین لطمه بزرگ این طرح، پاک کردن بخش بزرگی از حافظه تاریخی ۱۴۰۰ ساله شهر کهن شیراز است. در این طرح بیش از نیم میلیون متر مربع از داشته‌های فرهنگی و مادی شهر در جوار بارگاه حضرت شاهچراغ (ع) نابود خواهد شد. این نوعی هویت‌زدایی از تاریخ دوران اسلامی شهر شیراز است و اقدامی جبران ناپذیر محسوب می‌شود.

دومین خسارت این طرح، غالب شدن تصمیمات سیاسی و مقطعی بر تصمیمات علمی و تخصصی است. این طرح از هر جهت مخالف و مغایر با اصول فنی و مبانی علمی مداخله در بافت‌های تاریخی محسوب می‌شود و اجرای این طرح تحت هر نامی، چهره فرهنگی ایران را در جهانی که از کوچکترین داشته‌های تاریخی‌اش حفاظت می‌کند و آن را در معرض دید دیگران می‌گذارد، خدشه‌دار می‌کند.

قانون گریزی از دیگر لطمه‌های اجرا و حمایت از این طرح است. قانون مسئولان را ملزم به تبعیت از طرح‌های مصوب بالادستی کرده است. طرح تفصیلی بافت تاریخی شیراز در سال ۱۳۹۴ مصوب و در سال ۱۳۹۶ ابلاغ شده و طبق این طرح کاربری شرق حرم شاهچراغ (ع) مسکونی تعیین شده است. تلاش مسئولان امضا کننده نامه برای تخریب ۵۷ هکتار از بافت تاریخی تحت نام احیای جریان زیارت، بر خلاف طرح مصوب است و به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست. این بدعتی برای آیندگان خواهد بود تا با اجماع سیاسی، اقداماتی مشابه و غیر تخصصی را ادامه دهند. از دیگر اقدامات غیر قانونی در این بخش تخریب ۹ خانه ثبتی، تصرف حریم های قانونی بناهای تاریخی و الحاق بخشی از شریان عمومی شهر به بارگاه و قطع دسترسی عموم بوده که هیچگاه مقصرین آن ها مواخذه نشده‌اند.

جناب آقای دکتر رییسی، بافت‌های تاریخی کشور بیشتر از هر زمانی نیاز به حفاظت، احیاء، استحکام بخشی و زندگی بخشی دارند و همانگونه که جنابعالی در سفر به استان یزد فرمودید با کمک مردم می‌توان به این محلات زندگی دوباره داد، پس این بخش از شیراز نیز نیازمند اینگونه اقدامات است. لذا با توجه به اجماع اساتید و متخصصین امر، متمنی است نسبت به جلوگیری از طرح ۵۷ هکتاری بافت تاریخی شیراز و تجدید نظر بر اساس مبانی مدون علمی و حفظ محله شرقی بارگاه و مرزهای کنونی آن، دستور مقتضی صادر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *