همدان حرفی برای زدن ندارد
آذر ۲۷, ۱۴۰۰
ضربه کلنگ حفاران غیرمجاز بر پیکر مهرکده باستانی 
آذر ۲۷, ۱۴۰۰
نمایش همه

چرا با ساخت جاده برای فرودگاه مسجدسلیمان آثار تاریخی را ویران می‌کنید؟

تعرض به محدوده نیایشگاه باستانی صفه سرمسجد با تعریض جاده دسترسی  

مجتبی گهستونی
فعال میراث فرهنگی

در حالی‌که لوله‌کشی گاز در حریم و عرصه نیاشگاه باستانی صفه سرمسجد در شهر باستانی نگرانی‌هایی ایجاد کرده اما در جدیدترین اقدام شهرداری مسجدسلیمان بدون اخذ استعلام و بی‌توجه به قانون عرصه و حریم محوطه‌های تاریخی، با آغاز تعریض یک جاده دسترسی به یک محوطه باستانی و فرودگاه مسجدسلیمان، اقدام به تعرض به محدوده نیاشگاه باستانی صفه سرمسجد کرده است. وجود مشکلات مختلف موجب شده تا صفه تاریخی سر مسجد از محوطه‌های تاریخی آسیب پذیری محسوب ‌شود. اگر چه شنیده‌ها حاکی از آن است، در تاریخ ۲۶ آذر ۱۴۰۰ عملیات جاده سرمسجد با حضور مسئول دفتر نماینده وریس اداره ویگان مسجد سلیمان تا اخذ استعلام از ادار ه کل میراث فرهنگی متوقف شده است.

اما با توجه به وجود برخی انفعال‌ها و سکوت‌هایی که صورت می‌گیرد گویی هماهنگی‌های شفاهی موجب نادیده گرفتن قانون شده است. در همین خصوص از نماینده مسجدسلیمان در مجلس شورای اسلامی درخواست می‌شود تا به مدیران شهری قانون رعایت عرصه و حریم را یادآور شده و از متولیان امر بخواهد تا استعلام‌های لازم را دریافت و نظرات کارشناسی را اعمال کنند.

این‌که چرا تاکنون یگان حفاظت میراث‌فرهنگی شهرستان مسجدسلیمان موفق نشده مانع از این تعرض غیر قانونی شود مسئولان باید پاسخگوی آن باشند.

چرا پژوهشکده باستان‌شناسی کشور، معاونت میراث‌فرهنگی خوزستان به طور رسمی و با مکاتبه‌هایی از قبل در جریان جزئیات این پروژه نیستند.

اگر بهانه مسئولان شهری اصلاح شیب‌بندی جاده دسترسی به فرودگاه و صفه سرمسجد ضرورت دارد اما به منظور جلوگیری از فرسایش و تخریب بیشتر سطح صفه بر اثر باران‌های سیل‌آسا، اصلاح شیب‌بندی آن ضرورت دارد، اما در همین خصوص مسئولان باید آگاه باشند که ضوابط و قوانین مربوطه، انجام کاوش‌ها و بررسی‌های باستان‌شناسی را برای چنین مکان‌هایی پیش‌بینی کرده‌اند.

آیا اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری خوزستان به این موضوع ورود می‌کند و مانع دست درازی به حریم و عرصه یک محوطه باستانی خواهد شد؟

اگرچه علیرضا ورناصری به ضرورت تسریع در ساخت و تکمیل ترمینال فرودگاه مسجدسلیمان تاکید دارد، آیا ایشان به عنوان یک قانونگذار و همچنین فرماندار این شهرستان به عنوان مجری قانون و اداره میراث‌فرهنگی شهرستان به عنوان اجرا کننده قانون قطعا بر ضرورت رعایت تمام مفاد و منشورهای قانونی برای جلوگیری از تخریب یک محوطه باستانی به دستورالعمل‌ها و قوانین پایبند خواهند بود؟

همچنین در تماسی که با مدیر انجمن حامیان میراث جاوید مسجدسلیمان داشتم و درباره تعرض صورت گرفته پرسیدم ایشان نیز از عدم اقدامات لازم ابراز گلایه کردند.

آتشکده سرمسجد یکی از بناهای تاریخی و ارزشمند در مسجدسلیمان است که مدتهاست در کانون بی توجهی قرار گرفته و رسیدگی به آن بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.

هر گوشه و کنار استان خوزستان را که بنگرید، بناهایی وجود دارند که صدای پیشینیان و تاریخ را فریاد می‌زند که با دیدن آنها گویی به تاریخ سفر می‌کنید و لحظاتی را با مردمان آن زمان قدم می‌زنید و گفت‌وگو می‌کنید.

محوطه‌های تاریخی در هر منطقه جزء سرمایه‌های ارزشمند محسوب می‌شوند که حفاظت از آنها به عنوان یادگاری و میراثی از پیشینیان نقش مهمی در انتقال فرهنگ به آیندگان ایفا می‌کنند.

بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی و مناطق گردشگری جزیی از سرمایه هر منطقه‌ای به شمار می‌روند و حضور گردشگران، رونق اقتصادی، اشتغالزایی برای ساکنان  و شناخت بیشتر آن منطقه را به دنبال دارد.

نیایشگاه سرمسجد یکی از بنا‌های تاریخی و آثار باستانی شهرستان مسجدسلیمان است که این روز‌ها حال خوبی ندارد و از بی وفایی‌ها گلایه‌مند است. اگر چه بخش اندکی از این بنای تاریخی طی ۲ مرحله در سال‌های ۹۵ و ۹۶ مرمت شد، اما در حال حاضر در معرض خطرات زیادی قرار دارد.

اینگونه محوطه‌ها مدام در معرض خطر و آسیب هستند که باید به طور مستمر از آنها حفاظت و نگهداری شود و این امر نیازمند اعتبارات مستمر سالانه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *