انتشار فراخوان جشنواره‌ سفرنگاری اردکان‌گرام
آذر ۱۷, ۱۴۰۰
مصوبات مربوط به ثبت شهر اهواز به عنوان «اهواز شهر ملی مینای صبی» با جدیت پیگیری شود
آذر ۱۷, ۱۴۰۰
نمایش همه

از پارکوربازی در تخت‌جمشید تا رقص در چغازنبیل

جناب وزیر! قرار نیست فکری برای یگان حفاظت آثار تاریخی بکنید؟

سال‌هاست که محوطه‌های تاریخی ایران از نبود نیروهای حفاظتی منسجم رنج می‌برند. از پارکوربازی در تخت‌جمشید و رقص توریست اکراینی در چغازنبیل. مهمترین محوطه ساسانی غرب کشور زمین بازی بچه‌ها می‌شود و موتورسواران در تپه حصار و نخستین رصدخانه مراغه و محوطه تاریخی و کنارصندل و…  مانور می‌دهند. بسیاری از محوطه‌ها و خانه‌های تاریخی لوکیشن کنسرت و فیلم می‌شوند و حتی یک محافظ در آن‌جا حضور ندارد.

اگر یادمان رفته سنگ‌تراشان و جاده‌سازان با محوطه تاریخی جوبجی چه‌ها که نکردند، چاه‌کنان چه بلایی سر چشمه‌های اشکفت سلمان ایذه آوردند و دارابگرد در استان فارس چگونه در حال از بین رفتن است،  باید هزاران‌بار از خودمان بپرسیم چه اتفاقی دارد برای ما می‌افتد که تا این اندازه بی‌تفاوت شده‌ایم؟

عزت‌الله ضرغامی، وزیر جدید میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی قرار است دقیقا توریست برای دیدن از کجای ایران بیاورد؟! اگر محوطه خسرو و شیرین کرمانشاه ویرانه‌ای بیش نباشد؟ اگر محوطه‌های جهانی ایران از نداشتن نیروهای حفاظتی دریغ شده باشند و نیروهای حفاظتی ایران با یک موتور و بی‌پولی چگونه پاسدار جان به کف باشند؟ و هر لحظه چشم از آثار تاریخی ایران برندارند؟ وقتی هر کسی می‌تواند به راحتی روی آثار تاریخی تیغ بکشد و در آن فشفشه و نور در کند و دوربین به قبر خشایارشاه ببرد، دیگر چه امیدی به فردای ایران است؟

ایران این روزها اگر هنوز بر خود استوار مانده به اتکای گنجینه‌ها و داشته‌های کهن خود است. وقتی جناب وزیر چشم به میراث‌فرهنگی می‌بندد و نگران پزشکان ایران است و یادش می‌رود که وظایفش چیست، چگونه می‌توان به ایران فخر جهان حتی یک لحظه در خیال، اندیشید؟

آیا قرار نیست برای یگان حفاظت و حراست میراث‌فرهنگی ایران برنامه‌ای داشته باشید؟ آیا قرار نیست که سری به آن‌ها بزنید و قدمی برای رفع این مشکل بردارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *