آسیب به آثار تاریخی ایذه در آستانه ثبت جهانی
آذر ۱۶, ۱۴۰۰
از پارکوربازی در تخت‌جمشید تا رقص در چغازنبیل
آذر ۱۶, ۱۴۰۰
نمایش همه

انتشار فراخوان جشنواره‌ سفرنگاری اردکان‌گرام

هدف از برگزاری جشنواره سفرنگاری اردکان‌گرام، شناسایی و معرفی ظرفیت‎های گردشگری شهرستان اردکان از طریق ابزارهای فضای مجازی است

فراخوان جشنواره سفرنگاری اردکان‌گرام به منظور دعوت از علاقمندان به سفرنگاری ایران در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

فراخوانی است برای آنها که روایتگر سفرهای خود هستند، آن‌چه را می‌بینند و حس می‌کنند به رشته‌ی‌ تحریر درمی‌آورند و در قاب دوربین خود برای مسافران آینده، آینده‌ای نزدیک ثبت می‌کنند.

فراخوان جشنواره سفرنگاری اردکان‌گرام از ۲ تا ۷ بهمن ۱۴۰۰ در اردکان برگزار می‌شود، از ۱۳ آذر منتشر و علاقمندان تا ۲۷ آذر فرصت ثبت نام برای شرکت در این رویداد را دارند.

جشنواره‌ سفرنگاری اردکان‌گرام به این دلیل بعد از جشنواره‌های «ماکوگرام» و «دزفول‌گرام» توسط فصلنامه‌ی‌ میراث و گردشگری گیلگمش، انجمن چارسوق کویر اردکان و موسسه‌ی‌ فرهنگی هنری چادرملو برگزار می‌شود چون شهرستان اردکان در استان یزد شامل بخش‌های مرکزی، عقدا و خرانق می‌شود و مملو است از میراث فرهنگی، میراث طبیعی و همچنین میراث ملموس و ناملموس است.

هدف از برگزاری جشنواره سفرنگاری اردکان‌گرام، شناسایی و معرفی ظرفیت‎های گردشگری شهرستان اردکان از طریق ابزارهای فضای مجازی (وبلاگ، وب‌سایت و اینستاگرام) است تا به مدت یک هفته اردکان را به دنیا معرفی شود.

علاقمندان به شرکت در جشنواره سفرنگاری اردکان‌گرام، محدودیت سنی ندارد و حضور برای افراد حقیقی و حقوقی آزاد است. همچنین کلیه شرکت‌کنندگان در جشنواره می‌توانند در هر دو بخش رقابتی وبلاگ و اینستاگرام حضور یابند.

گفتنی است که حق استفاده از آثار تولید شده در طول جشنواره (متن، عکس و فیلم) برای حامیان جشنواره و فصلنامه‌ی‌ گیلگمش محفوظ است.

شرکت کنندگان بخش وبلاگ باید در نظر داشته باشند که موضوع وبلاگ آنها می‌تواند در یکی از حوزه‌های سفر، گردشگری، عکاسی، محیط‌‌ زیست، حیات‌وحش، صنایع‌دستی، خوراک، تاریخ و آداب و رسوم اقوام ایران و جهان باشد. اما نویسنده‌ی‌ وبلاگ، باید مولف اثر باشد و نه تنها منتشر‌کننده‌‌ی آن. همچنین هر فرد می‌تواند حداکثر با یک وبلاگ در جشنواره ثبت‌نام کند. لذا وبلاگ مورد نظر باید فعال باشد، بدین معنی که در شش ‌ماه گذشته حداقل سه مطلب مرتبط با گردشگری و سفر در آن تولید شده باشد.

شرکت کنندگان جشنواره سفرنگاری اردکان‌گرام در بخش اینستاگرام باید در نظر داشته باشند که موضوع صفحه‌ی‌ اینستاگرام می‌تواند در یکی از حوزه‌های سفر، گردشگری، عکاسی، محیط زیست، حیات‌وحش، صنایع‌دستی، خوراک، تاریخ و آداب و رسوم اقوام ایران و جهان باشد. همچنین صفحه‌ی‌ اینستاگرام معرفی‌شده برای شرکت در جشنواره، عمومی (public) باشد. لذا صفحه‌ی‌ اینستاگرام معرفی‌شده برای شرکت در جشنواره، حداقل ۱۰۰۰ دنبال‌کننده (follower) داشته باشد. صاحب صفحه‌ی‌ اینستاگرام، مولف اثر باشد و نه تنها منتشرکننده‌ی‌ آن و هر فرد می‌تواند حداکثر با یک صفحه‌ی‌ اینستاگرام در جشنواره ثبت‌نام کند.

شرکت کنندگان در جشنواره سفرنگاری اردکان‌گرام، باید مدنظر داشته باشند که شیوه‌ی‌ انتخاب شرکت‌کنندگان در مرحله‌ اول به این شکل است که وبلاگ و صفحات اینستاگرام متقاضیان، پس از ثبت‌نام در جشنواره مورد ارزیابی اولیه قرار می‌گیرد و از میان آنها، برگزیدگان به مرحله‌‌ی اصلی راه می‌یابند. برگزیدگان به مدت یک هفته میهمان شهرستان اردکان خواهند بود و در مسابقه‌ شرکت خواهند کرد. همچنین یکی از معیارهای برتری‌بخش برای گزینش در مرحله اول، مطالعات دسته اول شرکت‌کنندگان در رابطه با شهرستان اردکان خواهد بود. خروجی این مطالعات، باید به صورت پست post در وبلاگ/وب‌سایت و پست و هایلایت highlight در صفحات اینستاگرام ثبت‌نام شده درج شود. به عنوان مثال معرفی فیلم، معرفی کتاب، صنایع‌دستی، تاریخ، معماری، مردم‌شناسی، سبک زندگی، گویش، خوراک، آداب و رسوم، سفرنامه‌های مرتبط و ویژگی‌های منحصر به فرد (همگی در رابطه با شهرستان اردکان) محتوای این مرحله را شکل می‌دهند. همچنین فعالیت ذکرشده در صفحات وبلاگ/وب‌سایت و اینستاگرام در بازه‌ی زمانی شروع فراخوان تا تاریخ ۸ دی‌ماه، به عنوان امتیاز ویژه توسط هیئت داوران در نظر گرفته خواهد شد. ضروری است شرکت‌کنندگان در تمام محتوای تولیدی مرتبط با جشنواره، صفحه‌ی اردکان‌گرام را منشن mention کرده و هشتگ‌های زیر را به کار برند. استفاده از هشتگ‌های بیشتر اختیاری است.

برگزیدگان مرحله‌ی اول، کمک‌ هزینه‌ی رفت و برگشت سفر به اردکان و هفت شب اقامت به همراه صبحانه دریافت می کنند.

برای شرکت در مسابقه‌ی‌ اصلی اردکان‌گرام حداقل دو جلسه‌ی‌ توجیهی برای برگزیدگان در نظر گرفته شده است که یکی قبل از سفر و به صورت آنلاین برگزار می‌شود و دیگری در روز افتتاحیه، در شهر اردکان با حضور هیئت داوران و اعضای دبیرخانه خواهد بود. سفرنگارها هر روز و در طول گشت و گذار خود از طبیعت، تاریخ، آداب و رسوم، خوراک و مردم روایت خواهند کرد و با ثبت عکس، فیلم، تصاویر زنده و دیگر ابزارهای موجود، این خطه از کشور را به مخاطبان معرفی می‌کنند.

هیئت داوران بر اساس شاخص‌های تعیین‌شده، محتوای تولیدشده توسط شرکت‌کنندگان در طول روزهای جشنواره را بررسی می‌کند و نهایتا در روز پایانی، بهترین‌ها را انتخاب خواهد کرد. جایزه‌ی نفر اول اینستاگرام ۷میلیون تومان، جایزه‌ی نفر دوم اینستاگرام ۵میلیون تومان، جایزه‌ی نفر سوم اینستاگرام ۳میلیون تومان و جایزه‌ی نفر اول وبلاگ ۵میلیون تومان خواهد بود.

در بخش منتخب مردمی، رای‌گیری این بخش در وب‌سایت جشنواره etravelgram.ir انجام خواهد شد. بدین ترتیب که تمام شرکت‌کنندگان فضایی شبیه به وبلاگ در اختیار خواهند داشت تا پست‌های خود را در وب‌سایت جشنواره منتشر کنند. بهترین بلاگر و اینستاگرامر مردمی توسط کاربران فضای مجازی برگزیده خواهد شد و جایزه نفر اول این بخش ۵میلیون تومان خواهد بود.

بخش محتوای انگلیسی به بلاگرها و اینستاگرامرهای انگلیسی‌زبان اختصاص دارد که به صورت جداگانه داوری خواهند شد و جایزه نفر اول آن ۵میلیون تومان خواهد بود.

بخش منتخب بومی به تمام ساکنان استان یزد اختصاص دارد که روایت‌های جذاب و شنیده‌نشده خود از شهرهای اردکان، عقدا، خرانق و روستاهای تابعه‌ی آن‌ها را در فضای مجازی منتشر می‌کنند. این بخش نیز به صورت جداگانه داوری خواهد شد. جایزه نفر اول اینستاگرام بخش منتخب بومی ۵میلیون تومان و جایزه نفر دوم اینستاگرام این بخش ۳میلیون تومان است.

اما جشنواره سفرنگاری اردکان‌گرام یک جایزه ویژه برای سفرنویس‌ها در نظر گرفته است. دبیرخانه این جشنواره در نظر دارد به یک نفر از شرکت‌کنندگان که تولید محتوای باکیفیت از طریق اسکیس، نقاشی، طراحی، اینفوگرافیک، فیلم و فوتو کلیپ حداکثر یک دقیقه‌ای ارائه دهد، جایزه ویژه‌ای اهدا کند.

ثبت‌نام در جشنواره اردکان‌گرام در بازه زمانی ۱۳ تا ۲۷ آذر ۱۴۰۰ و تنها از طریق وب‌سایت etravelgram.ir انجام می‌شود. اطلاعات تکمیلی و اخبار مرتبط از طریق وب‌سایت جشنواره و صفحه‌ی اینستاگرام ardakan.gram اطلاع‌رسانی خواهد شد.

علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر و تماس با دبیرخانه‌ جشنواره سفرنگاری اردکان‌گرام می توانند با تلفن  و واتساپ ۰۹۳۶۲۱۱۵۵۲۲  و همچنین ایمیل: info@etravelgram.ir ارتباط برقرار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *