گزارش تصویری جشن «چگاسفلای من»
آذر ۸, ۱۴۰۰
آسیب به آثار تاریخی ایذه در آستانه ثبت جهانی
آذر ۸, ۱۴۰۰
نمایش همه

زاکانی خانه پدری فروغ و آیت الله طالقانی را خط زد

وضعیت این خانه در یکی‌ دو سال اخیر نامشخص بود

اقتصاد نیوز نوشت: «شهرداری تهران در راستای چاره جویی برای تامین کسری بودجه امسال بخشی از برنامه‌های عمرانی و فرهنگی مصوب خود در سال ۱۴۰۰ صرف نظر کرد.

در میان این صرفه جویی‌ها بودجه بسیار محدود برخی از پروژه‌های فرهنگی نیز به چشم می‌خورد. به طور مثال بیش از ۷۰ درصد از بودجه ۷۵۰ میلیون تومانی برای بازسازی خانه فروغ فرخزاد و ۱ میلیارد تومانی برای مرمت  واحیای خانه مرحوم آیت‌الله سیدمحمود طالقانی کاسته شده و به هرکدام از این پروژه‌ها تنها ۱۰۰ میلیون تومان اختصاص داده شده است.»

به گزارش میراث خبر؛ دست کم از سال ۱۳۹۱ زمزمه‌های تخریب خانه پدری فروغ فرخزاد در محله امیریه تهران توسط مالکان این خانه شنیده می‌شد که در سال ۱۳۹۷ بار دیگر قوت گرفت. در پی این موضوع شهرداری تهران قول‌هایی برای حفظ این خانه داد و میراث فرهنگی تهران هم مهر همان سال خبر داد که خانه را ثبت کرده؛ اما وضعیت این خانه در یکی‌ دو سال اخیر نامشخص بود و پیگیری‌هایی برای حفظ آن وجود داشت تا این‌که سرانجام به تملک شهرداری درآمد.

خانه پدری فروغ فرخزاد پس از چند سال کش و قوس مهر امسال به تملک شهرداری درآمده و به تازگی اعلام شده بود که کارهای مرمت و بازسازی آن آغاز خواهد شد، اما در این شرایط مشخص نیست بار دیگر ساماندهی خانه پدری فروغ فرخزاد به چه سرنوشتی دچار شود.

از سوی دیگر ابهام در سرنوشت خانه آیه الله طالقانی نیز وجود دارد، خانه ای تاریخی در محله شمیران که به حال خود رها شده است.

شهریور ۱۳۹۹محمد جواد حق شناس رئیس وقت کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران،در تذکری خطاب به مسئولان شهرداری تهران گفته بود: این خانه نزدیک به دو دهه است از سوی شهرداری تملک شده وبه عنوان یک کتابخانه محلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما بهتراست برای تبدیل و تغییر کاربری این خانه به یک خانه موزه به منظور یادآوری نام ایشان از سوی شهردار تهران و ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری اقدام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *