ساختمان هفت طبقه شهرداری حریم خانه لرزاده را شکست
آبان ۱۵, ۱۴۰۰
خانه‌ام آتش گرفته است
آبان ۱۵, ۱۴۰۰
نمایش همه

شهر باستانی «لور» اندیمشک گازی شد!

بقایای یک شهر تاریخی قربانی بی‌خردی

 

مجتبی گهستونی فعال میراث‌فرهنگی در خوزستان باردیگر از سرباز کردن یک زخم کهنه و قدیمی و از تلاش بی‌امان صاحبان یک تعاونی مسکن برای خط‌کشی و کلنگ‌زنی و در نهایت گازکشی در محوطه باستانی ثبت ملی «لور» خبر داد.

او با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته هیچ‌کدام از اعضای این تعاونی مسکن اقدام به مضروب کردن نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی کردند تا بر تعرض به یک محوطه باستانی مهر تایید بگذارند، یادآور شد: پیش‌تر مجوز واگذاری ۵ هکتار از اراضی محوطه باستانی لور در سال۸۸ به مبلغ یک میلیارد تومان به تعاونی مسکن فرهنگیان صورت گرفت.

گهستونی می‌گوید: درحال‌حاضر ۲۰۰نفر از خریداران عضو تعاونی مسکن اندیمشک که در سال۸۸ برای گرفتن یک قطعه از اراضی محوطه باستانی لور مبلغ ۵میلیون تومان پرداخت کردند، خواستار ساخت‌وساز و تحویل خانه‌های خود هستند و مدیران شهری اندیمشک هم گفته‌اند که طرح مسکن محوطه باستانی لور باید به سرعت اجرایی شود. موضوعی که به چالش جدی بین میراث‌فرهنگی و دیگر ارگان‌ها بدل شده است.

این فعال میراث‌فرهنگی بیان می‌کند: تعرض به محوطه باستانی لور بدون توجه به ‌نظرات کارشناسی صورت گرفته است و با توجه به ثبت ملی بودن آن هیچ شخصی اعم از حقیقی و حقوقی حق ساخت‌وساز در این محوطه را ندارد.

شهرباستانی لور اندیمشک با شماره ثبت ملی  ۱۶۷۰۸ از شهرهای تاریخی و در هزاران سال پیش از شهرهای پررونق و تجاری و دروازه خوزستان محسوب می‌شده است. شهری که روزگاری شاهراه تاریخی خوزستان و شهرهای ارجان بهبهان و جندی شاپور دزفول، شوش از این شهر گذر کرده است.

 

هر بلایی خواستند سر لور درآوردند

علی‌پور یک باستان‌شناس ساکن در اندیمشک با ابراز گلایه شدید نسبت به تعرض به محوطه باستانی لور می‌گوید: از آن‌جا که پیشینه سکونت و مدنیت شهری اندیمشک فعلی به تاریخ باشکوه این شهر برمی‌گردد گویا عده‌ای عزمشان برای برچیدن تاریخ و هویت ملی جزم کرده و این بارهم با اقدامی نابخردانه هویت شهر باستانی لور به خطر افتاده است.

اگرچه مطالعات جامعی روی شهرمدفون لور صورت نگرفته اما کاوش‌های اضطراری نجات‌بخشی قدمت دامنه‌های غربی آن را در بلوار پیروزی تا دوره اشکانی گاهنگاری کرده است. پیکر رنجور این شهر اما سال‌هاست مورد بی‌مهری قرار گرفته است و عوامل انسانی یا طبیعی به قصد ویرانی آن برآمدند. نظر به اینکه شهرهای یادشده فوق درخوزستان نامزد ثبت جهانی شده‌اند اما عده‌ای که تاریخ و فرهنگ را نمی‌شناسند اصرار به تخریب آثار بازمانده از این شهر دارند.

تخریب‌هایی که با احداث ایستگاه برق، قبل استقرار اداره میراث اندیمشک، و تسطیح هرساله اراضی کشاورزی در بخش میانی شهر همچنین انباشت نخاله‌های ساختمانی و از هم مهم‌تر تصمیمی که اخیرا از سوی مسئوولین شهری جهت تغییر کاربری و اقدام به ساخت و ساز روی بقایای این شهر شده نگرانی تشکل‌های مردم نهاد و علاقمندان به تاریخ را دوچندان کرده است.

شهرباستانی لور علاوه بر گمانه‌های آزمایشی مطالعاتی و کاوش نجات بخشی در بلوار پیروزی در سال ۹۰ پروژه تعیین حریم و عرصه آن توسط هیئت و تیم باستان‌شناسی از طرف اداره کل میراث در دستور کار قرار گرفته که تاکنون مصوبه آن به تایید و توافق نهایی به انجام نرسیده و با گذشت بیش از ده سال این پروژه جهت بازنگری حریم آن بلاتکلیف مانده که مشکلات حفاظت و حراست آن پیچیده تر شده است. اگرچه بخشی از این قبیل مشکلات  کم‌کاری و عدم اقدام  از سوی اداره کل، بوده انتظار می‌رود اندک بقایای شهر تاریخی لور را نجات دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *