هفت حوض حیاط موزه فرش تبدیل به باغچه شدند!
آبان ۱۱, ۱۴۰۰
شهر باستانی «لور» اندیمشک گازی شد!
آبان ۱۱, ۱۴۰۰
نمایش همه

ساختمان هفت طبقه شهرداری حریم خانه لرزاده را شکست

ساختمان متعلق به شرکت شهر سالم است و به قصد کلینیک دندانپزشکی در اطراف خانه لرزاده ساخته شده

 

سوگل دانایی

شهرداری تهران ساختمانی بلند در مجاورت خانه حسین لرزاده ساخته است.ساختمانی که به گفته رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران از ابتدا قرار بود دو طبقه باشد و با کاربری آمفی‌تئاتر، حالا اما هفت طبقه شده و با کاربری درمانی.

خانه‌ لرزاده، خانه طراح و معمار مشهور آثاری چون آرامگاه فردوسی و مسجد سپه سالار و کاخ مرمر که در دهه ۳۰ در سه طبقه در خیابان شریعتی تهران ساخته شده بود، براساس مصوبه شورای چهارم شهر تهران به تملک شهرداری تهران درآمد، بازسازی شد و در سال ۹۸ به خانه موزه معمار تبدیل شد.

خانه معمار همزمان با شیوع کرونا درهای خود را به روی بازدیدکنندگان بست و همین مساله شاید باعث شد تا ساختمانی هفت طبقه بدون سروصدا در اطراف آن ساخته شود. احمد علوی عضو شورای شهر تهران در این رابطه گفته است: «وزارت میراث با توجه به ضوابط در مراحل کسب پروانه ساخت این ساختمان ورود نکرده و به نظر می‌رسد هیچ پروانه‌ای برای احداث بنا کسب نشده است و نظارتی هم وجود نداشته است.»

 او که مالک ساختمان هفت طبقه را شهرداری تهران معرفی کرده است، همچنین تاکید کرده: « مالکیت این ساختمان، گویای تخلف صورت گرفته است. چرا که  سازمانی که خود ناظر بر این تخلفات است این ساختمان را به صورت غیر مجاز  در حریم اثر ثبتی احداث نموده است. لذا بایستی از سوی مجموعه شهرداری تهران هر چه سریعتر نسبت به ارائه دلیل احداث این سازه در حریم خانه میراثی توضیح داده شود.»

 وحید قاسمی مدیر خانه موزه معمار لرزاده نیز در گفت‌وگو با سایت میراث خبر درباره ساختمان هفت طبقه تازه احداث شده می‌گوید: «این ساختمان متعلق به شرکت شهر سالم است و به قصد کلینیک دندانپزشکی در اطراف خانه لرزاده ساخته شده است. احداث آن به طور کلی تخلف است اما به هرحال این ساختمان با هزینه شهر احداث شده است.» اما چه راهی برای از بین بردن این تخلف محرز وجود دارد؟ قاسمی می‌گوید عزم جزم مدیریتی نیاز است تا ساختمان تازه احداث شده طی فرآیندهایی با معماری خانه معمار لرزاده همسو شود و حجم ایرادات وارد شده با بازطراحی‌ نماهای ورودی تغییر کند: «ساختمان بایستی کاربری فرهنگی و همسو با خانه معمار لرزاده پیدا کند.»

جدای از ساختمان هفت طبقه که نمای بیرونی خانه معمار لرزاده را تحت تاثیر قرار داده است، به نظر می‌رسد که خانه لرزاده که این روزها در اختیار معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران است، آسیب‌هایی که از قبل داشته را همچنان در خود حفظ کرده است. دیوارهای زیرزمین این ساختمان که امروز به تالار کودک و معماری تبدیل شده و آثار مرتبط کودکان را نگه‌داری می‌کند، نم زده و بخشی‌هایی از جداره‌های چوبی پنجره‌های این خانه که به نوعی نماد معماری مدرن تهران است نیز ریخته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *