شناسایی و تببین تأثیر فضای مجازی بر توسعه فعالیت‌های صنعت گردشگری
آبان ۹, ۱۴۰۰
هفت حوض حیاط موزه فرش تبدیل به باغچه شدند!
آبان ۹, ۱۴۰۰
نمایش همه

آقای رئیس‌جمهور، معاونت گردشگری در استانداری خوزستان تشکیل شود

سنگ‌‌نگاره کول فرح در منطقه‌ای به نام «تنگه کول فرح» در ۷ کیلومتری شمال شرقی ایذه

با یادآوری وعده رئیس جمهور برای تشکیل استانداری ویژه

مجتبی گهستونی، فعال حوزه میراث‌فرهنگی خوزستان، عضو شورای هماهنگی میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری

بی‌هیچ مقدمه‌ای نظر رییس جمهور را به ضرورت توجه به ظرفیت‌های ملی و جهانی تاریخی و طبیعی و همچنین وجود بقاع متبرکه مهم و یادمان‌های دفاع‌مقدس در خوزستان جلب می‌کنم.

سه پیشنهاد برای آقای رئیسی دارم. پیشنهاد نخست، انتخاب شایسته اعضای شورای عالی میراث‌فرهنگی و گردشگری کشور است. پیشنهاد دوم تشکیل یک جلسه در سطح هیت وزیران یا کارگروه انتخاب شده از سوی رئیس جمهور با حضور شخص ریاست جمهوری برای بررسی ظرفیت‌های ملی و جهانی تاریخی، طبیعی و فرهنگی خوزستان با هدف حفاظت، بهره‌برداری مبتنی بر توسعه پایدار، برندسازی فرهنگی، ایجاد اشتغال و ارتقاء سطح معیشت ذینفعان است.

اما پیشنهاد ویژه اینجانب به دلیل سال‌های طولانی فعالیت در حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری  به رئیس جمهوری یادآوری وعده ایشان برای تشکیل استانداری ویژه است.در همین راستا، اختصاص معاونت گردشگری در استانداری خوزستان و الزام به انتصاب معاونی که با میراث‌فرهنگی و گردشگری آشنا باشد و کارشناسانی متخصص یک ضرورت محسوب می‌شود و می‌تواند تنها بحشی از وعده آقای رئیس جمهور را تحقق ببخشد.

وقتی که استان‌هایی مثل فارس و خراسان رضوی، قم دارای معاونت‌هایی اختصاصی در امور سفر و زیارت هستند بی‌شک خوزستان نیز به عنوان دروازه تاریخ و تمدن، خط مقدم جبهه‌های جنگ حق بر علیه باطل، داشتن پتانسیل‌های ملی و جهانی میراث‌فرهنگی و تنوع قومی این قابلیت را دارد که از معاونت گردشگری در استانداری خوزستان برخوردار باشد.

با انتخاب اعضای شورای عالی میراث‌فرهنگی و گردشگری کشور و همچنین تشکیل کارگروه بررسی ظرفیت‌های ملی و جهانی تاریخی، طبیعی و فرهنگی خوزستان می‌توان به بسیاری از تنگناهای موجود پایان داد و گره‌های ریز را باز کرد. تصویب سیاست‌ها، خط مشی‌ها و برنامه‌های کلان امور میراث فرهنگی و گردشگری، جلب حمایت بخش‌های دولتی و غیر دولتی و بخش تعاون و خصوصی برای تحقق اهداف بخش میراث فرهنگی و گردشگری و فراهم کردن زمینه سرمایه‌گذاری بخش غیر دولتی و افزایش سهم آن در امور مربوط به میراث‌فرهنگی و گردشگری تنها بخشی از وظایف شورای عالی میراث‌فرهنگی و گردشگری است که ریاست جمهوری کشور می‌تواند به آن تحقق بخشد.

با راه‌اندازی معاونت گردشگری در استانداری خوزستان می‌توان مطالعه و تدوین نقشه جامع کلیه امور میراثی و گردشگری خوزستان با بهره‌گیری از امکانات و بسیج ظرفیت‌های استانی را انجام داد.

هماهنگی، هدایت و ارائه راهکارهای مناسب برای معرفی، مرمت، حفاظت، بهره‌برداری، جذب گردشگر و برگزاری رویدادهای مرتبط و همچنین نظارت و ارزیابی بر فعالیت دستگاه‌های متولی و در نهایت تجمیع اطلاعات ظرفیت‌های موجود استان ار دیگر وظایف این معاونت می‌تواند باشد.

تهیه و تدوین بودجه پیشنهادی جهت انجام کلیه امور مربوط به سه حوزه میراث‌فرهنگی گردشگری صنایع‌دستی، تدوین استراتژی‌های گردشگری در کلیه حوزه‌ها همچون گردشگری فرهنگی، طبیعی، مذهبی، آبی، سلامت از دیگر وظایف معاونت گردشگری استانداری خوزستان خواهد بود. با تشکیل معاونت گردشگری در استانداری خوزستان می‌توان از انتصاب افراد کم تجربه، بی‌دانش که بر اثر لابی‌های قومی و سیاسی توصیه می‌شوند خودداری کرد و تخصص را به این حوزه آورد. از دیگر فواید تشکیل این معاونت آماده‌سازی زیرساخت‌های مناسب برای جذب گردشگران، نظارت بر حسن اجرای مصوبات و برنامه‌های ابلاغی به دستگاه‌های متولی و بسترسازی فعالیت بخش خصوصی در ارائه خدمات فرهنگی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *