تصویب پروژه ۶۵۰ میلیونی در تخت‌جمشید
مهر ۱۷, ۱۴۰۰
قاعده بازی و دیپلماسی فرهنگی
مهر ۱۷, ۱۴۰۰
نمایش همه

شهردار راور برخلاف قوانین در حال آسفالت‌‌کشی است

فریاد دادخواهی مجموعه یاور به گوش مسئولان می‌رسد؟

 

فاطمه علی اصغر

شهردار راور بر خلاف قوانین میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در حریم مجموعه تاریخی یاور شروع به آسفالت‌کشی کرده این در حالی است که پیش‌تر فریدون فعالی، رییس میراث‌فرهنگی کرمان در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرده بود:«با شهرداری و مالک بنا تعارف نداریم، وقتی مالک داخل بنای تاریخی است، تکلیف به حفظ میراث‌ دارد.»

این تخلف شهرداری اگر چه پیش‌تر با پیگیری رسانه‌ها و دوستداران میراث‌فرهنگی متوقف شده بود اما حالا بار دیگر در روز روشن دارد اتفاق می‌افتاد. مسئله این‌جاست که همزمان با رخداد این تخلف مصطفی پورعلی، مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی برای بازدید و بررسی ثبت جهانی دو کاروانسرای تاریخی به همراه رییس میراث‌فرهنگی کرمان به راور رفته بودند اما شهرداری راور باز هم به آسفالت‌کشی خود ادامه داد.

حال باید پرسید که چرا و چگونه بدون هیچ‌ هراسی شهرداری راور اقدام به آسفالت‌کشی در کنار مجموعه یاور کرده است و قوانین میراث‌فرهنگی را که پیش‌تر کارشناسان میراث‌فرهنگی، ماموران شهرداری را موظف به انجام آن کرده بودند را نادیده گرفتند؟ آیا مدیران میراث‌فرهنگی کمترین قدرت اجرایی و برخورد با متخلفان را ندارند؟

مصطفی پورعلی به میراث‌خبر می‌گوید: «ما در حال پیگیری موضوع هستیم و مدیران میراث‌فرهنگی کرمان قول به رفع تخلفات این مجموعه داده‌اند و من می‌دانم که به شدت برای جلوگیری از این تخلفات تلاش می‌کنند.»

مجتبی شفیعی، معاون میراث فرهنگی استان کرمان هم در همین‌رابطه به میراث‌خبر می‌گوید: «مشکل آسفالت‌کشی حریم مجموعه یاور را پیگیری می‌کنیم. آن‌جا نیاز دارد ضوابط خاصی رعایت شود که کارشناسان میراث‌فرهنگی به شهرداری عنوان کرده‌اند.»

او در پاسخ به این سوال که به نظر نمی‌رسد شهرداری راور گوش شنوایی داشته باشد، عنوان می‌کند: «اینطور نیست و ما با شهرداری در هماهنگی کامل هستیم.»

جالب این‌جاست که سال‌هاست تخلفات در کنار مجموعه تاریخی یاور در راور کرمان در حال انجام است. از یک سو کنار این مجموعه اصطبل ساخته‌اند. از سوی دیگر آب انبار این مجموعه که قرار بود کتابخانه شود، از هر سو در خطر فروریزی است. کشیدن آسفالت‌ هم باعث می‌شود در هنگام بارندگی زمستان آب‌ها را روانه این این بنا کند و در این صورت تا چند سال دیگر ما شاهد از بین رفتن این یادگار تاریخی هستیم.

در حال حاضر بسیاری از بناهای تاریخی کرمان دچار این شرایط پیچیده هستند. تخلف از سوی گروه‌ها، نهادها یا اشخاص اتفاق می‌افتد اما پیش از آن یا حین انجام تخلف جلوی کار گرفته نمی‌شود اما پس از آن‌که تخلف به گوش مسئولان بالادستی ‌رسید، شکایت انجام می‌شود اما مسئله اساسی این‌جاست که تا امروز در مورد مجموعه یاور هیچ شکایتی منجر به اعلام جرم و جریمه نشده است.

به نظر می‌رسد این چرخه معیوب در بسیاری موارد آسیب‌های جدی به ارکان و اساس میراث‌فرهنگی ایران زده است. آیا زمان آن نیست که وزیر جدید میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اقدامات اساسی در زمینه معاونت حقوقی وزارتخانه انجام دهد و آن  را خانه‌‌تکانی کند؟ و در یکی از دیدارهای خود به سراغ مراجع قضایی برود و یک بار برای همیشه مشکلات پرونده‌های حقوقی میراث‌فرهنگی را حل کند؟ اگر چه پیش از آن، باید کارکنان خود را نظارت کند که مبادا به دلیل ملاحظاتی دست به سکوت زده و مانع از تخلف نشوند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *