سم مهلک در خون گردشگری خوزستان
مهر ۱۷, ۱۴۰۰
شهردار راور برخلاف قوانین در حال آسفالت‌‌کشی است
مهر ۱۷, ۱۴۰۰
نمایش همه

تصویب پروژه ۶۵۰ میلیونی در تخت‌جمشید

مسئولان میراث‌فرهنگی شفاف‌سازی کنند

 

شنیده‌ها حاکی از آن است که پروژه با عنوان «تعمیر وتجهیز ساختمان موزه و ساماندهی و آماده‌سازی محوطه ارزشمند عرصه مجموعه میراث‌جهانی تخت‌جمشید» با مبلغ ۶۵۰ میلیون تومان بدون درج آگهی و اطلاع رسانی عمومی و ترک تشریفات قانونی تنها با حضور تنها سه شرکت در حال تصویب است.

گفته می‌شود، مهم‌ترین شرح وظایف و خدمات پروژه ۶۵۰ میلیون تومانی «تعمیر و تجهیز ساختمان موزه و ساماندهی و آماده‌سازی محوطه ارزشمند عرصه مجموعه میراث جهانی تخت جمشید» شامل رنگ‌آمیزی و ایزوگام بام ساختمان و تحویل ۴۰۰ صندوق چوبی می‌شود که چندان ارتباطی با «ساماندهی و آماده‌سازی محوطه ارزشمند عرصه مجموعه میراث جهانی تخت‌جمشید» ندارد. این در حالی است که به شدت بخش‌های مختلف تخت‌جمشید نیازمند مرمت و ساماندهی است.

پیش از این هم بحث‌های مختلفی در زمینه تصویب برخی پروژه‌ها در تخت‌جمشید مطرح بوده و کارشناسان خواستار شفاف سازی مسائل مالی از سال ۱۳۹۷ در پایگاه میراث جهانی تخت جمشید بوده‌اند.

خواسته اصلی دوستداران میراث فرهنگی این است که با پیگیری معاونت میراث فرهنگی کشور و ورود سازمان‌ها و نهادهای نظارتی مستقل مورد شفاف‌سازی قرار گیرد. از جمله برخی ابهامات:

  1. با توجه به اهمیت ساختمان اداری تخت جمشید که دارای قدمتی ۹۰ ساله است و در عنوان قرارداد نیز با ذکر«آماده سازی عرصه ارزشمند تخت جمشید» بر آن تأکید شده است، آیا موضوع در شورای فنی تخت‌جمشید مطرح شده؟ و به اطلاع اعضای کارشناس پایگاه به منظور رعایت ضرورت‌ها و اولویت‌بندی‌ها گذاشته شده است؟
  2. رنگ‌آمیزی دیوارهای ساختمان اداری و برداشت کل ایزوگام‌ها و باردیگر اجرای ایزوگام، نسبت به دیگر اولویت‌های حفاظتی و مرمتی در محوطه میراث جهانی تخت جمشید از چه اولویتی برخوردار است؟
  3. به چه دلیل شرح خدمات متفاوتی چون ایزوگام و رنگ‌آمیزی به همراه تهیه صندوق چوبی در یک پروژه و قرارداد تعریف شده است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *